Otáčivé hlediště v Českém Krumlově bude v létě opět vyprodané – G.cz
Vyhledávání

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově bude v létě opět vyprodané

Zdroj: otacivehlediste.cz

Letos se prodej vstupenek na otáčivé hlediště v zahradě zámeckého parku v Českém Krumlově posunul na rekordní úroveň. K počátku května zbývalo volných pouhých 17 % kapacity otáčivého hlediště, a to v žánrech opery, baletu a rodinných odpoledních představení. Činohra byla beznadějně vyprodaná již v březnu tohoto roku. Celkem letos očekává Jihočeské divadlo, jehož je otáčivé hlediště součástí, 57 tisíc návštěvníků, tedy opět zcela vyprodáno.

Martin Miko
Martin Miko 2.6.2017, 18:23

Podle zájmu o vstupenky odhaduji, že bychom obzvlášť na činoherní představení naplnili kapacitu až o 50 % vyšší, než kolik v současnosti hlediště umožňuje. Diváků se přitom na jedno představení vejde maximálně 640,“ řekl Lukáš Průdek, ředitel Jihočeského divadla. „Každým rokem se vyprodanost otáčivého hlediště posouvá dopředu. Nyní doprodáváme poslední vstupenky a do konce července předpokládáme zcela vyprodáno. Kapacitu otáčivého hlediště přitom už dále nelze navyšovat,“ dodal Lukáš Průdek.

Podle průzkumu Jihočeského divadla přijíždí největší skupina diváků (42 %) z míst vzdálených 100 - 250 kilometrů, a to především z Prahy, Mnichova a rakouských metropolí, jako je Linz, Salzburg nebo Vídeň. Celá třetina diváků je ještě ze vzdálenějších míst, výjimkou však není například ani Japonsko. Regionálních návštěvníků, tedy především z Jihočeského kraje, ale i příhraničních oblastí Rakouska a Německa, je zhruba čtvrtina.

Jako obvykle se i toto léto před hledištěm v zahradě českokrumlovského zámku vystřídají všechny čtyři soubory Jihočeského divadla. Letošní sezónu zahájí 7. června 2017 činoherní detektivní komedie v režii Petra Zelenky Pes baskervillský, v jejíž hlavní roli se alternují Karel Roden a Jiří Suchý z Tábora.

Po třech letech se před točnu vrací divácky oblíbená komedie Dekameron, hra Martina Glasera a Olgy Šubrtové o lásce, žárlivosti, intrikánech a napálených. Inscenace měla svoji premiéru v roce 2012, letos však byly některé z rolí této inscenace přeobsazeny, a tak ji diváci uvidí v trochu jiném kabátě.

Oblíbený televizní herec Petr Rychlý se pak návštěvníkům točny představí v hlavní dvojroli krále Jindřicha a hostinského Jindry v inscenaci Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em) v termínu 16. 8. - 3. 9. 2017.

Blok letošních hudebních představení před otáčivým hledištěm zahájí 14. 7. premiérové uvedení Verdiho operního dramatu Trubadúr, v jehož hlavních rolích uvidí diváci řadu tuzemských i zahraničních pěveckých hvězd. 26. července pak operu vystřídá balet Valmont v choreografii Libora Vaculíka, který zpracoval tento známý příběh na pomezí tanečního divadla a činohry s použitím hudby F. Schuberta a P. Vaskse. Po pěti baletních představeních se před točnu vrátí soubor opery se dvěma dalšími perlami - Janáčkovými Příhodami lišky Bystroušky v režii dua SKUTR (2. - 6. 8.) a Dvořákovou Rusalkou režírovanou Jiřím Heřmanem, která se řadí mezi nejoriginálnější divadelní projekty před otáčivým hledištěm (9. - 13. 8.).

V repertoáru sezóny 2017 nebude ani letos chybět rodinné představení. Pták Ohnivák a lišák Zorro je pohádkově laděnou akční komedií, která pobaví malé i velké diváky. Před točnou bude v průběhu léta uvedena ve třech školních, sedmnácti odpoledních a třech večerních představeních.

Také letos bude zvyšován komfort diváků na točně titulkovací mobilní aplikace OVERTEKST, díky které je možné sledovat text libreta k operním inscenacím na displejích chytrých telefonů a tabletů ve zvoleném jazyce. Poprvé bude tento software testován i při činoherním představení Dekameron, ke kterému budou připraveny titulky v anglickém a německém jazyce.

Ceny vstupenek na představení na otáčivém hledišti zůstávají nezměněny a pohybují se v rozmezí od 300 do 990 Kč (balet, činohra, opera), na představení Malého divadla pak od 150 do 300 Kč.

Podobné články

Doporučujeme

Další články