fb pixel Osud hokejové reprezentace ČSR v 50. letech: Místo na mistrovství světa režim poslal sportovce do uranových dolů – G.cz
Vyhledávání

Osud hokejové reprezentace ČSR v 50. letech: Místo na mistrovství světa režim poslal sportovce do uranových dolů

Pamětní deska. Osud československého týmu zpečetilo pár nadávek v hospodě u piva. + DALŠÍCH -1 FOTEK

Kdyby se hokejové Nagano odehrávalo v 50. letech, tak by nikdy žádný Jágr, Hašek ani Šlégr nebyl, protože by všichni seděli v kriminálu nebo by byli posláni do uranových dolů. Že tomu nevěříte? V roce 1950 byla polovina československého reprezentačního týmu odsouzena v rámci vykonstruovaného procesu za velezradu a špionáž. Ve skutečnosti se jednalo o to, že si sportovci společně zanadávali na večírku v restauraci poté, co byla zrušena jejich cesta na mistrovství světa v Londýně.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 13.3.2023, 10:25

Komentátor nedostal vízum, nikam se nejede

V sobotu 11. března 1950 se hokejová reprezentace Československa chystala na mistrovství světa do Londýna. Cesta byla bohužel zrušena, jelikož jeden ze členů posádky nedostal britské vízum. K výpravě se totiž připojil na poslední chvíli a nebylo možné, aby vycestoval s ní. Česká reprezentace chtěla obhájit zlatou medaili z předchozího mistrovství světa ve Stockholmu, avšak bohužel. O dva dny později se hokejisté dozvěděli, že se Československo hokejového mistrovství nezúčastní na protest proti úřadům Velké Británie. Zatímco hráči z Moravy a Slovenska se rozhodli, že odcestují domů, zbytek týmu vyrazil do pražské restaurace U Herclíků, kde zapíjeli žal a křivdu, kterou na nich spáchal režim a rozhodnutí vlády.

Popíjení nebylo jen ukřivděnou pitkou, ale i oslavou narození syna jednoho z reprezentantů. Večer u stolu tekl alkohol proudem, hudba hrála... Opilí hráči nahlas kritizovali režim a vykřikovali, že si nenechají vzít svobodu. Někteří z nich to posléze řvali i venku na náměstí. V nejlepší náladě se najednou zvedli u vedlejšího stolu dva muži, kteří dvěma hráčům týmu oznámili: „Půjdete s námi!“. Nikdo netušil, co se děje. V tu chvíli se přiřítil náhradní brankář týmu Zlatko Červený, který dal jednomu z neznámých chlapů ránu. Nato jeden z nich vytáhl služební zbraň, zapískal a rázem byla restaurace plná policistů. Tak vyšlo najevo, že akce byla připravena, jelikož za rohem už čekal anton.

Za nadávání v opilosti skončili hokejisté v uranových dolech

Všichni hokejisté v restauraci byli odvezeni na policejní stanici. Doma byl zatčen také hokejista Vladimír Kobranov, který byl v podniku jen „na skok“ a o ničem nevěděl. O deset dní později zadržela bezpečnost i brankáře Modrého, jenž s kauzou neměl nic společného, nicméně z něj udělali tvůrce celého spiknutí. Hráči byli zavřeni a mučeni v Hradčanském domečku, což je bývalá vojenská věznice, která sloužila gestapu a posléze i StB. Domeček je označován za jednu z nejkrutějších komunistických mučíren v historii Československa. Začátkem října proběhlo neveřejné přelíčení, kde padly rozsudky pro vězněné hokejisty.

11 hokejových reprezentantů bylo odsouzeno za vlastizradu a špionáž. Bohumil Modrý dostal trest 15 let, Augustin Bubník 14 let, Stanislav Konopásek 12 let, Václav Roziňák 10 let, Vladimír Kobranov 10 let, Josef Jirka 6 let, Zlatomír Červený 3 roky, Jiří Macelis 2 roky, Antonín Španinger 1 rok, Přemysl Hainý 1 rok a Josef Stock 8 měsíců. Hokejisté byli nejprve drženi ve vězení v Borech a následně byli posláni do uranových dolů. Majitel restaurace a bývalý hokejista Mojmír Ujčík obdržel trest ve výši 3 let za neoznámení trestného činu.

Celý vykonstruovaný proces byl údajně vytvořen z důvodu obav KSČ, aby se hokejové národní mužstvo nerozhodlo zůstat ve Velké Británii. Hráči totiž měli za sebou úspěšný předchozí rok a spoustě z nich bylo nabídnuto angažmá v NHL. A tak se stal tehdejší národní tým odstrašujícím příkladem pro ty hokejisty, kteří by snad chtěli emigrovat na Západ.

A zde je akce Jizerka neboli komunistický masakr skautů.

Podobné články

Doporučujeme

Další články