fb pixel Oslavenec Pepek námořník: Milovník špenátu naučil děti jíst zeleninu i kouřit – G.cz
Vyhledávání

Oslavenec Pepek námořník: Milovník špenátu naučil děti jíst zeleninu i kouřit

+ DALŠÍCH 9 FOTEK + DALŠÍCH 10 FOTEK

Před 93 lety se poprvé v komiksech objevil legendární Pepek námořník (v originále Popeye the Sailor), tehdy však jako vedlejší postavička v populárním minikomiksu Thimble Theatre. Vzhledem k jeho popularitě se už o 4 roky později dočkal krátkého animovaného filmu pod názvem Popeye the Sailor, který v kinech sklidil obří úspěch.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 4.1.2022, 11:16

Pepek slaví narozeniny

Zní to až neuvěřitelně, ale komiksová a filmová postavička Pepek námořník dnes slaví 93. narozeniny. Legendární postavičku s fajfkou, vytetovanou kotvou, plechovkou špenátu a svalnatýma rukama pozná snad každé malé dítě na světě. Vzhledem ke svému zlozvyku v podobě kouření sice nebyl pozitivním příkladem pro děti, ale na druhou stranu jedl pravidelně špenát, což marketingově velmi pomohlo prodejcům zeleniny.

Když byla Pepkova sláva na vrcholu, dokázal ovlivnit prodej špenátu natolik, že jeho spotřeba ve 30. letech vzrostla o třetinu. V roce 1937 mu dokonce texasští zemědělci ve městě Crystal City vztyčili sochu. Pepek tak nevědomky pomohl zpropagovat mýtus o špenátu, který byl kvůli posunuté desetinné čárce německého chemika Ericha von Wolfa považován za zeleninu s vysokým obsahem železa.

Oblíbený námořník není žádný solitér, téměř v každém díle se mihla i jeho partnerka Olivie Oyl. Po svém boku měl vždy i psa Wimpyho, jenž je nejen jeho věrným přítelem, ale i milovníkem hamburgerů. A zapomínat nesmíme ani na jeho vousatého soka Bruta.

A jak vzpomínáte na Pepka námořníka vy? Taky ho máte za hrdinu, nebo spíš za odstrašující případ pro současné děti?

Podobné články

Doporučujeme

Další články