fb pixel Oscarový dokument a slaďák s dcerou Johnnyho Deppa: 5 filmů, které musíte stihnout na letošním Febiofestu – G.cz
Vyhledávání

Oscarový dokument a slaďák s dcerou Johnnyho Deppa: 5 filmů, které musíte stihnout na letošním Febiofestu

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Tradiční putovní svátek filmu Febiofest je tu! 21. března odstartuje pražským kolem, do regionů se pak přemístí 1. dubna. Jako fanoušci stříbrného plátna ho rozhodně řadíme do programu prvních letošních jarních dnů a přinášíme 5 tipů na snímky, které by vám neměly uniknout.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 20.3.2019, 12:11

1. Věrní nevěrní

Premiéra: 25. března

Louis Garrel je fešák. Pokud máte pocit, že jste ten ostře řezaný obličej někde viděli, zřejmě to bylo v Bertolucciho Snílcích, kteří francouzského herce proslavili. Věrní nevěrní jsou jeho už druhým celovečerním režisérským počinem, a dokonce se jal napsat i scénář. Ábelovi (toho taky hraje Garrel. Prostě chlap pro všechno) se zhroutí svět poté, co ho opustí celoživotní láska Marianne, která mu oznámí, že čeká dítě s jiným mužem. O deset let později se k němu vrací, ale přináší s sebou také šokující tajemství. Jednou z hlavních hvězd filmu je Lily-Rose Depp, dcera Johnnyho Deppa.

2. Free Solo

Premiéra: 23. března

Jaké to pro neporazitelného dobrodruha je, narazit jednou na skálu, kterou nedokáže zdolat? Jak člověka, který miluje adrenalin, nemá závazky a žije jen pro překonávání hranic a dokazování síly lidského ducha, ovlivní, když se zamiluje a najednou má někoho, kdo čeká, jestli se z další výpravy vrátí živý a zdravý? O tom - a nejen o tom - je dokument Jimmyho China a Elizabeth Chai Vasarhelyi Free Solo, který letos zcela právem získal Oscara.

3. Humorista

Premiéra: 28. března

Borise Arkadije živí humor v době, kdy vás smích může existenčně zlikvidovat, v polovině 80. let v SSSR. Brežněv zemřel, Andropov zemřel a o Černěnkovi se šeptá, že to má taky za pár. Boris vystupuje s neškodným skečem o opičce a žije život prominenta, komika režimem nejen tolerovaného, ale i podporovaného. Pod povrchem se ale dusí. Tragikomedie Michaila Idova, který má na svědomí scénář k filmu Léto, vypadá velmi slibně!

4. Westwood: Punk, Icon, Activist

Premiéra: 21. března

Hned na začátku festivalu bude k vidění dokument určený všem, pro které móda nezačíná a nekončí Háemkem. Vivienne Westwood chodila s týpkem ze Sex Pistols, pomáhala punku ke zrození, navrhuje šaty za statisíce, ale v duši je pořád rebelkou. Poznáte ji podle šílených vlasů a šílených stylingů. Je naprosto jedinečná a takový je i její životní příběh, který na plátně zdokumentovala Lorna Tucker.

5. Genesis

Premiéra: 21. března

V soukromé chlapecké škole se šestnáctiletý Guillaume tajně zamiluje do svého nejlepšího kamaráda. Jeho osmnáctiletá sestra Charlotte je zaskočena svým přítelem, který ji navrhuje, aby měli otevřený vztah. Na letním prázdninovém táboře najde dvanáctiletý Félix zalíbení v Béatrice. Všechno se mění. Kanadský režisér Philippe Lesage vzal na první pohled zdánlivě banální příběhy běžného dospívání a pomocí netradiční struktury vytvořil komplexní dílo, které je hluboce emotivní a fakt vás chytne za srdíčko. Tohle chceme vidět!

Detailní program Febia najdete na oficiálních stránkách festivalu.

A tady 15 zajímavostí o čerstvé patnáctiletém Věčném svitu neposkvrněné mysli.

Podobné články

Doporučujeme

Další články