fb pixel Operace Linebacker II aneb Když Richard Nixon oznámil zahájení „vánočního bombardování“ Severního Vietnamu – G.cz
Vyhledávání

Operace Linebacker II aneb Když Richard Nixon oznámil zahájení „vánočního bombardování“ Severního Vietnamu

Zdroj: US Air Force Photo, Boston Publishing Company, 1984., Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=32334960

Po ztroskotání mírových rozhovorů se Severním Vietnamem, k němuž došlo jen o několik dní dříve, oznámil prezident Richard Nixon zahájení masivního bombardování kampaní, která měla prolomit patovou situaci války ve Vietnamu. Téměř dva týdny americké bombardéry vytrvale destruovaly území Severního Vietnamu.

Jan Fiedler
Jan Fiedler 18.12.2022, 09:34

Operace Linebacker II

Dne 13. prosince se mírová jednání mezi Spojenými státy a Severním Vietnamem kompletně zhroutila. Severo-vietnamští a američtí vyjednavači si vyměňovali mnohá obvinění a protiobvinění, kdo za celou situaci vlastně může.

Rozzuřený prezident Nixon v návaznosti nařídil vypracovat plány na odvetné bombardování Severního Vietnamu. Výsledkem byla operace Linebacker II. Počínaje 18. prosincem americké bombardéry B-52 a stíhací bombardéry svrhly na města Hanoj a Haiphong přes 20 tisíc tun bomb.

Spojené státy během útoku ztratily 15 svých obřích letounů B-52 a 11 dalších letadel. Severní Vietnam tvrdil, že bylo zabito více než 1600 civilistů. Bombardování pokračovalo až do 29. prosince, kdy severo-vietnamská strana souhlasila s obnovením rozhovorů.

Vánoční bombardování a Pařížská mírová smlouva

O několik týdnů později byla podepsána konečná Pařížská mírová smlouva, kterou vietnamská válka skončila, alespoň tedy z pohledu USA – byla tím totiž ukončena role Spojených států v konfliktu, který vážně poškodil domácí studenoválečný konsenzus mezi americkou veřejností.

Jak velký byl vliv takzvaného „vánočního bombardování“ na konečnou dohodu, je těžké odhadovat. Někteří historici tvrdili, že bombardování přinutilo Severní Vietnam vrátit se k jednacímu stolu.

Stažení amerických jednotek z Vietnamu

Jiní se ovšem domnívali, že útoky měly jen malý dopad na výsledné jednání, kromě toho, že způsobily další obrovské počty mrtvých a masivní ničení. Dokonce i hlavní americký vyjednavač Henry Kissinger údajně prohlásil: „Bombardovali jsme Severní Vietnam, aby přijal naše ústupky.“

Hlavním dopadem mohlo být přesvědčení amerických jihovietnamských spojenců, kteří se k návrhu smlouvy vypracovanému v říjnu 1972 stavěli velmi nedůvěřivě s předpokladem toho, že je Spojené státy americké opustí. V každém případě konečná smlouva neobsahovala žádné důležité změny oproti říjnovému návrhu.

Americké jednotky byly z Vietnamu staženy, boje však pokračovaly ještě další dva roky. Válka ve Vietnamu skončila 30. dubna roku 1975.

Zdroj: History, Wikipedia

Podobné články

Doporučujeme

Další články