fb pixel Omikron zlevňuje benzín i naftu, poprvé v letošním roce. Ceny budou padat, dokud budou panovat obavy z nové mutace – G.cz
Vyhledávání

Omikron zlevňuje benzín i naftu, poprvé v letošním roce. Ceny budou padat, dokud budou panovat obavy z nové mutace

Zdroj: By © Raimond Spekking / CC BY-SA 4.0 (via Wikimedia Commons), CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88991196

Podle aktuálních čísel CCS se konečně dočkáme snižování cen pohonných hmot v ČR. Za vše můžeme paradoxně poděkovat nové mutaci covidu 19 – omikronu, kvůli kterému je celý svět v nejistotě. Jak je to možné? O tom se dozvíte v aktuálním komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 2.12.2021, 09:49

Pohonné hmoty v ČR začaly v uplynulém týdnu prakticky poprvé v tomto roce klesat. Benzín zlevnil o 17 haléřů na 37,03 koruny za litr, zatímco nafta dokonce o 26 haléřů na 35,79. Důvodem cenového poklesu je zlevnění ropy na světových trzích, k němuž dochází v posledních dnech v obavě z dopadu šíření nové varianty covidu, omikronu.

Včera se cena ropy Brent poprvé od druhé poloviny letošního srpna propadla pod cenovou úroveň 70 dolarů za barel. I nyní se barel Brentu prodává za cenu mírně pod 70 dolary, což znamená, že v uplynulých dvou týdnech ropa zlevnila o přibližně 10 dolarů na barel, tedy o více než třináct procent. Tento cenový pokles tuzemské čerpací stanice do své cenové kalkulace ještě teprve plně promítnou.

Již jen poměrně slabě se do té kalkulace propíše oslabování koruny vůči dolaru, jehož razance v posledních dvou týdnech zmírnila. Koruna v uplynulých čtrnácti dnech ztratila vůči dolaru pouze zhruba procento. Kurs už tak nebude výrazněji brzdit promítnutí zlevnění ropy do cen pohonných hmot v ČR. Ty tak zlevní také v následujících sedmi dnech, a to v rozsahu dvaceti až třiceti haléřů na litr.

Členové kartelu OPEC a jejich spojenci v čele s Ruskem, tedy uskupení označované OPEC+, dnes druhým dnem projednávají svoji těžební politiku pro začátek roku 2022. Činí tak pod vlivem vývoje poznamenaného celosvětovým šířením zmíněné varianty omikron.

Je pravděpodobné, že se rozhodnou odložit původně plánované lednové navýšení těžby o 400 tisíc barelů denně. S variantou omikron se totiž zatím pojí extrémní nejistota stran jeho nebezpečnosti, takže obchodníci s ropou raději vychází z předpokladu jeho nejhoršího možného nepříznivého dopadu na světovou poptávku po ropě. Sázejí například na rozsáhlá omezení dopravy, která by samozřejmě vedla k citelnému poklesu poptávky po palivech a obecněji ropných produktech.

I pokud tedy OPEC+ dnes rozhodne, že v lednu těžbu skutečně nezvýší, nelze očekávat výraznější růst cen ropy. Její růst by nyní podpořil zejména věrohodný důkaz, že omikron není tak nebezpečný, jak teď trh předpokládá.

V příštích sedmi dnech tak pohonné hmoty zlevní i v dalších okolních zemích. V Maďarsku, v Polsku, ve Slovinsku a tradičně také v Rumunsku či v Bulharsku je nyní benzín levnější než v ČR. V Rakousku a Chorvatsku je jeho cena srovnatelná. Na Slovensku a tradičně v Německu i Itálii je jeho cena vyšší než v ČR. Nafta je levnější opět v Rumunsku a Bulharsku, ale také v Polsku a Maďarsku. Na Slovensku a v Rakousku je její cena srovnatelná. V Chorvatsku, ve Slovinsku, v Německu či Itálii je nafta dražší než v ČR.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články