"Neviditelný" tank budoucnosti – G.cz
Vyhledávání

"Neviditelný" tank budoucnosti

Zbraně mohou být krásné, přestože smyslem jejich existence je zabíjet. Podívejte se na nádherné tvary tanku PL-01 a pokochejte se jeho hi-tech výbavou jako z Hvězdných válek.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 21.6.2014, 17:00

V září 1939 nacistické Německo přepadlo Polsko. Vypráví se, že se hrdinná polská jízda postavila přesile německých tanků na koních se šavlemi. Je to jen legenda, nic takového se nestalo. Polákům ale nikdo neupře, že na rozdíl od Čechů šli s nepřáteli vždycky "na krev". Teď přicházejí s futuristickým konceptem "neviditelného" tanku PL-01, který nejspíš změní podobu pozemního válčení. Zatím existuje jen jako prototyp a do výzbroje by se měl dostat v roce 2018. polish-tank-PL-01 PL-01 s tříčlennou posádkou je výsledkem spolupráce polského koncernu Polski Holding Obronny s britskou zbrojařskou firmou BAE Systems. Jeho bezposádková věž se 120 mm dělem dokáže díky automatickému nabíjením vypálit až šest ran za minutu. Další zbraní tanku je 7,62 nebo 12,7 mm kulomet, případně 40 mm granátomet. Tank má velmi nízký profil a je chráněný vysoce odolným vrstveným keramickým pancířem. Připočtěme aktivní obranu. Senzorický a počítačový systém tanku sám pozná, že na něj letí projektil nebo raketa a odpálí proti ní antiraketu. To všechno výrazně snižuje riziko zasažení a zničení PL-01.   polish-tank-PL-03 Až sem to není až tak moc zajímavé. Převratné je ale "maskování" tanku, které PL–01 přibližuje letounům s technologií stealth. Plášť je pokrytý materiálem, který pohlcuje rádiové vlny. Další vrstva snižuje tepelné (IR) vyzařování tanku. Obě tato opatření výrazně ztíží navádění protitankových zbraní, řízených buď radarem nebo přitahovaných teplem z motoru. Výfukové plyny jsou navíc ochlazovány, takže za tankem nezůstává ani tepelná stopa.  

PL-01 má ale navíc ještě zvláštní štíty pro IR maskování. Senzory přečtou tepelnou charakteristiku okolí a přizpůsobí jí vyzařování povrchu tanku. Pro nepřátelské IR detektory a protitankové zbraně díky tomu tank "zmizí" podobně jako chameleon. Aktivní IR kamufláž jde ale ještě o krok dál. Tank dokáže imitovat charakteristický tepelný "podpis" obyčejného osobního auta. Při boji ve městě díky tomu cizím senzorům doslova zmizí v záplavě běžných civilních vozidel. PL-01 je ale hlavně prostě krásný. Jeho krásné tvary bychom si hned pohladili, a to říkáme jako přesvědčení pacifisté.
 
TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články