fb pixel Odřené vozíky i utržené prsty, aneb představujeme záliby našich prarodičů – G.cz
Vyhledávání

Odřené vozíky i utržené prsty, aneb představujeme záliby našich prarodičů

Zdroj: Pixabay

Senioři vedou velmi pestrý společenský život. Ten jim ale v posledních měsících skončil a důchodci skončili v izolaci. Zúžila se tím velká část jejich koníčků, na druhou stranu se ale objevily i nové aktivity.

Komerční sdělení 23.6.2021, 07:30

My jsme se na stařenky a stařečky podívali zblízka. Čím si krátí dlouhou chvíli?

Vozíkové destruction derby

S touto volnočasovou aktivitou jsme se seznámili všichni. Často v ní totiž hrajeme roli nedobrovolných diváků a jako bonus si odnášíme odřené kotníky a natržené Achilovky. Slevové akce v důchodcích zkrátka probouzejí život a táhnou je ven z domu.

Nové kolo pravidelného derby startuje každé pondělí slevový Lidl leták. Nastartovaní senioři se řadí od brzkého rána u dveří s výrazy vikingských nájezdníků. Jinak klidná stařenka se mocně ohání francouzskou holí a odhodlaně brání svou výhodnou pozici.

Účast je různá a ovlivňuje ji téma slevové akce. Největší nápor zažívají prodavačky i ochranka při XXL týdnech. Původní poslání o šetření s obaly vzalo brzy za své – senioři do svých vozíků hází jeden sáček s párky za druhým.

Pravidelné vozíkové derby tvoří i značnou část společenského života našich seniorů. Kde jinde potkat Boženu, Jarču i Janu na jednom místě?

Babičky to mají na há(č)ku

Kousavé svetry a šály jsou symbolem 90. let. „Babička to upletla, tak to budeš nosit, jasný?“ Co na tom, že svetr se po dvou vypráních srazil a v zimě spíše chladil, než hřál.

Doba se změnila a nové metody ukázaly, že za kousavé svetry mohla spíše nekvalitní vlna než ruce vaší babičky.

Móda se ale posunula. Pletené svetry už jsou pohodlné a představují moderní doplněk šatníku. Možná je tak na čase zahodit předsudky, vytisknout vzor a vytrhnout babičku z letargie.

Dobré babičky pletou, ty nejlepší háčkují. Dnes zapomenutý zvyk ale nemají komu předat. Přitom se obecně ví, že sdílení informací zlepšuje dlouhodobou paměť. A v neposlední řadě vaši babičku potěšíte, když ji budete chvíli poslouchat.

Kolomaz za nehty je známkou celé generace

Co dělá děda, když babička plete? Pravděpodobně přebírá svoji sbírku pokladů v dílně, které nasbíral za čtyřicet let své kariéry.

Existovala doba, kdy klubko měděného drátu propašovaného v igelitce přes vrátnici suplovalo třináctý plat a vánoční odměny v jednom. Tyto hmotné odměny našly během dekád místo v dědově dílně. Že nepoznáte polovinu nářadí, které se v regálech skrývá? Děda vám to rád vysvětlí.

Pro generaci boomerů patří podvečerní pobyt v dílně k relaxu a útěku od reality. Kolečko zlepšováků korunuje v neděli znělka pořadu s Oldřichem Navrátilem, který nahradil konzervativního Přemka Podlahu.

O kutilských počinech našich prarodičů vědí své v autorizovaných servisech. Zvyk je železná košile, každá sudá sobota je tak vyhrazena vozu. Co na tom, že staré embéčko a nesmrtelnou užovku nahradila Fabia s automatem?

Odborné diskuze se vedou na internetu

Izolace prarodičů z nich vytvořila zdatné internetové uživatele. Svoje životní zkušenosti rádi předávají v diskuzích na Facebooku, kde svoje rady mladým doplňují vtipnými GIFy.

Kdo by řekl, že ta kyprá babička z vedlejší vesnice se v karanténě stala odborníkem na globální oteplování a ekonomiku v Keni? Vždyť každý ví, že hladomor je jen důsledek nedostatečného modlení a života v hříchu.

Nejodbornější diskuze jsou ale zrakům třicátníků skryté. Vedou se ve schránkách emailů. Moderní kanál, který představuje pokročilé vědecké metody, se stává terčem návštěv seniorů. Je snadný, dostupný a na rozdíl od diskuzí sdílí jejich názor.

Staříci tak nevědomky šíři největší množství hoaxů a dezinformací na internetu. Zprávy o politice šíří dokonce 6 × více než mladí lidé.

Navštiv svého dědu

Výše zmíněné koníčky vznikly nebo byly ovlivněny roční izolací. Prarodiče svoje vnoučata často viděli pouze přes sklo nebo z dálky, když jim věšeli nákup na branku.

Kvůli tomu vznikla celá řada organizací, které seniorům radí, jak se můžou zabavit sami doma. Nyní je to ale také na nás. Sejdou z očí, sejdou z mysli? Oni tu ale pořád jsou a těší se na návštěvu.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články