fb pixel Odpočívej v pokoji, Pomeje: 9 zajímavostí o muži, který zachránil lidský život v přímém přenosu – G.cz
Vyhledávání

Odpočívej v pokoji, Pomeje: 9 zajímavostí o muži, který zachránil lidský život v přímém přenosu

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

V úterý 26. února nás navždy opustil český herec, dabér a producent Jiří Pomeje, kterého si bohužel všichni pamatujeme jen z bulvárních kauz s Ivetou Bartošovou nebo dluhy, které se vážou na neúspěšný film Andělská tvář. Nutno však podotknout, že se ve své době jednalo o velmi aktivního a talentovaného muže, který se angažoval na mnoha frontách.

Martin Miko
Martin Miko 27.2.2019, 11:33

1. 10 let závodního tance

I když to tak nevypadá, mladý Jirka byl pohybově nadané dítě. Když studoval gymnázium, chodil zároveň i do stepařského kroužku. Tanci se následně věnoval závodně 10 let a dokonce se objevil i ve hře Bachačisarajská fontána, kde si zahrál dvojroli Tatara a Poláka.

2. Nedostal se na DAMU kvůli otci

Když se mladý a nadějný Pomeje hlásil na DAMU, příjimačky sice udělal, ale komunistický režim ho studovat nenechal, jelikož jeho otec nesouhlasil se vstupem vojsk Varšavské smlouvy v roce 1968.

3. Choreografie ve filmu Čekání na Patrika

V roce 1988 se postaral o choreografii československé komedie Čekání na Patrika. Ve filmu si dokonce Pomeje zahrál po boku Karla Rodena nebo Davida Matáska.

4. Propůjčil svůj hlas Van Dammovi i Patriku Swayzemu

Pomeje se dabingu věnoval od konce devadesátých let a svůj hlas propůjčil mnoha světoznámým hercům. Nadaboval desítky filmů a seriálů, avšak jeho nejslavnější dabérská role je propůjčení hlasu Jean-Claude Van Dammovi, kterého si snad už ani jinak neumíme představit.

5. Je po něm pojmenována písnička od kapely Punk Floid

V roce 2010 vyšla píseň Pomeje na desce Underground od punkové-rockové kapely Punk Floid ze Zábřehu. V textu písně se objevuje věta: "Poslední umírá vždy naděje, takže se tak moc neděje. I když mam strniště a vyžranej sem jako Pomeje. Poslední umírá vždy naděje."

6. Malá role ve filmu S čerty nejsou žerty

Jiří Pomeje se objevil v legendární české pohádce S čerty nejsou žerty, kde si zahrál miniroli opilého mládence, který je rekrutován do armády v místní hospodě.

7. Ve filmu Muka obraznosti propagoval pivo Budvar

Když v roce 1989 vznikal film Muka obraznosti podle knihy Vladimíra Párala, připsal Jiří Pomeje společně s režisérem Vladimírem Drhou do scénáře dvě věty, které oslavují pivo Budvar. "Tady maj budvárek jako křen. Pěkne oblej, ale ne zas tupej," pronesl ve filmu Bronislav Poloczek. Režisér Drha má totiž toto pivo velmi rád.

8. Zahrál si v jednom dílu seriálu Hospoda

Šlo o díl s názvem Zájezd, který pojednává o organizaci výjezdu na sportovním utkání. Jiří Pomeje zde ztvárnil roli naštvaného fanouška, kterého chce organizátor Veškrna obrat o peníze.

9. Zachránil život muži v rádiu

Když se Jirka Pomeje rozhodl, že začne moderovat v rádiu, zavolal mu tam sebevrah. Po krátkém a velmi emotivním rozhovoru, ve kterém se dokonce rozbrečel, mu dokonce zachránil život.

A zde jsou nejzásadnější hlášky ze seriálu Most!, který už bohužel skončil.

Podobné články

Doporučujeme

Další články