fb pixel Odkaz hajlujícího krále bezdomovců žije: Fanoušci chtějí pojmenovat letenský obchoďák po Jiřím Károvi – G.cz
Vyhledávání

Odkaz hajlujícího krále bezdomovců žije: Fanoušci chtějí pojmenovat letenský obchoďák po Jiřím Károvi

Děleeeej! Tuhle petici jsi měl mít podepsanou už čtyři minuty ty magore!
Zdroj: youtube.com

Občanský aktivismus může mít rozličné podoby. Pražská Letná se nyní chystá na výstavbu nového obchodního centra, na což reaguje internetová petice. Ta nijak neprotestuje proti samotné výstavbě, ale požaduje, aby se zamýšlený obchodní dům OC Letná jmenoval podle Jiřího Káry. Fanoušci tak vzávají hold svérázné postavičce hajlujícího bezdomovce, jehož svatba už mnoho let baví diváky na internetu.

Jan Palička
Jan Palička 27.10.2017, 12:37

Velikáni si zaslouží, aby byl jejich odkaz udržován, mimo jiné i tím, že se podle nich posmrtně pojmenují nějaká významná místa. Příkladem budiž pražské letiště Ruzyně, které nese jméno exprezidenta Václava Havla. Stejnou cestou, tedy peticí občanů, kteří toto přejmenování požadovali, by mohlo nově být pojmenováno i nové obchodní centrum na pražské Letné. To by ale neslo jméno mnohem svéráznější osobnosti.

Na internetu se stává hitem petice, jejíž signatáři požadují, aby se nový obchodní dům, prozatím pojmenovaný OC Letná, jmenoval Obchodní centrum Jiřího Káry. Místo by tak bylo pojmenováno podle poněkud obskurní postavičky, která ale k dané oblasti nesmazatelně patří. Jiří Kára byl letenským fenoménem, jehož bezdomoveckou svatbu, na níž nechybělo hajlování, alkohol, heroin a řádná porce zcela nekorektní ostudy, zná snad každý milovník bizarního internetového humoru.

Video Svatba Jiřího Káry původně šířené pod názvem Svatba bezdomovců vzniklo v roce 2000. Hlavní hrdina Jiří Kára je na něm naturalisticky zachycen během své svatby s ženou Blankou, na níž dorazila značně nesourodá partička kumpánů sestavená z toho nejbláznivějšího výběru letenské spodiny. Na internet se pak toto video dostalo náhodou stejně bizarní jako samotný obřad. Počítač kameramana, který svatbu natáčel, byl ukraden a zloděj se rozhodl o tento audiovizuální klenot podělit.

Už několik let tak trhá divákům bránice video, kde Kára se svědkem Floydem hajluje a provolává slávu 28. dobrovolnické divizi tankových granátníků SS Wallonien, před obřadem si šňupne heroin, ztratí prstýnek a svou nastávající volá na místo svatby láskyplnným: „Dělej! Už jste tady měli bejt čtyři minuty ty magore!“ Druhý ze svědků, kameník Hans, pak nemá ani občanský průkaz a svatební host Miloš v šusťákové soupravě je pak vytrvale zbytkem svatebčanů šikanován. Samotný obřad, kde po punkovém svatebním pochodu Kára místo „ano“ řekne „samozřejmě“ a jeho žena Blanka „z celého srdce“, pak oddávající dokonce několikrát chtěl zrušit pro totální nerespektování jakýchkoliv pravidel slušného chování ze strany svatebčanů.

Videozáznam svatby Jiřího Káry je považován nejen za dokonalou tragikomedii plnou smrtících hlášek, ale i za unikátní dokumentaristickou sondu do života té nejnižší sociální skupiny na přelomu tisíciletí. Bezdomoveckou svatbu podtrhuje i to, že probíhala v provizorních prostorách úřadu MČ Prahy 7 zřízených ve stavebních buňkách na místě, kde má nyní vyrůst nové obchodní centrum. Spojitost s Jiřím Károu se tak přímo nabízí.

Osudy skupinky kolem Jiřího Káry nicméně nejsou nijak veselé. Blanka Kárová byla několik týdnů po svatbě zavražděna, svědek Floyd zemřel, když opilý spadl do světlíku, další ze svatebních hostů se upil k smrti. Samotný Jiří Kára několikrát přišel o práci, když vyšla na povrch jeho minulost, a nakonec na sklonku roku 2014 také zemřel. Kárův popel má u sebe nyní dle informací, které zjistili Károvi fanoušci, jeho stará matka. Internetový hrdina s pohnutým osudem tak ani nemá hrob, kam by mu všichni ti, kteří zbožňují nezapomenutelné svatební video, mohli jít vzdát hold. Symbolicky by tak mohli jít učinit právě do OC Jiřího Káry, kde k památnému obřadu došlo.

Zde můžete připojit svůj podpis k petici na přejmenování OC Letná na OC Jiřího Káry.

Podobné články

Doporučujeme

Další články