fb pixel Oktoberfest máme už přes dvě staletí: největší pivní festival světa vznikl ze svatební hostiny – G.cz
Vyhledávání

Oktoberfest máme už přes dvě staletí: největší pivní festival světa vznikl ze svatební hostiny

+ DALŠÍCH 5 FOTEK + DALŠÍCH 6 FOTEK

Zní to až neuvěřitelně, ale první Oktoberfest se konal 12. října roku 1810 v Mnichově, tudíž je to již krásných 212 let, co máme tento velkolepý pivní festival. Tato tradiční akce trvá většinou 16 dní a konec festivalu vždy připadá na první neděli v říjnu. První ročník a vznik festivalu vyšel z něčeho, o čem možná nevíte vy a ani pravidelní návštěvníci.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 14.9.2022, 18:40

Oktoberfest vzešel ze svatební hostiny

Oktoberfest má původ ve svatbě korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hilderburgskou. Radost ze svatby byla taková, že se princ a celý dvůr rozhodli pozvat na slavnostní hostinu celé město. Svatební veselka se trochu protáhla a nakonec trvala od 12. až do 17. října, a posléze byla zakončena koňskými dostihy. Následujícího roku se stejná slavnost konala znovu a pak znovu. Tato pompézní svatba vešla do historie Mnichova a urození manželé spolu nakonec strávili dlouhých 44 let.

Postupně se akce prodloužila a byla posunuta na září hlavně kvůli lepšímu počasí. Postupem času se z toho stala tradice, která trvá až dodnes. Z historického hlediska je tedy dáno, že Oktoberfest končí vždy během prvního říjnového víkendu.

Dnes Oktoberfest patří k největším pivním festivalům na světě, který ročně navštíví neuvěřitelných 6 milionů lidí. Akce se koná na čtyřiašedesátiakrové Tereziánské louce v Mnichově. Co se týče složení návštěvníků festivalu, ze 70 % se jedná o bavorské Němce. Zbytek je z ostatních koutů Německa, Itálie a dalších evropských zemí, včetně České republiky. Jezdí sem třeba i Arnold Schwarzenegger. Pro Čechy je však festival poměrně drahou srandou. Jeden tuplák zde stojí totiž okolo 11 euro, což je necelých 300 korun českých.

Cena piva na Oktoberfestu je palčivý problém, nad nímž v Čechách zůstává rozum stát. Zatímco v roce 1971 jste si mohli koupit tuplák piva v přepočtu za 32 korun, nyní se cena dostala ke 300 korunám, čemuž my Češi zkrátka nerozumíme. Na druhou stranu se jedná o silnější piva než ta, na která jsme zvyklí u nás. Německá piva, která se tam točí, mají okolo 4,5 až 5 % alkoholu, zatímco Pilsner Urquell má 4,4 % alkoholu. Přesto se však na festivalu dokáže průměrně vypít zhruba kolem 7,5 milionů litrů piva.

A zde film Kill Bill od Quentina Tarantina slaví 15 let od své premiéry.

Podobné články

Doporučujeme

Další články