fb pixel Ochránci zdraví útočí na poznávací znamení francouzských filmů: chtějí zakázat cigarety na plátně – G.cz
Vyhledávání

Ochránci zdraví útočí na poznávací znamení francouzských filmů: chtějí zakázat cigarety na plátně

Cigarety a francouzské filmy - může vůbec jedno existovat bez druhého?
Zdroj: Youtube.com

Nevíme, jak vy, ale když se řekne "francouzský film", my si jako první vybavíme krásnou ženu s cigaretou svůdně přilepenou na rudých rtech. Tomu je ale zřejmě konec. Senátorka Nadine Grelet-Certenais jde tvrdě naproti zákazu kouření na stříbrném plátně. Samozřejmě proto, že je to navádění mládeže ke zlozvyku! Problém je ale v tom, že na francouzské filmy se dnes už žádná mládež nedívá...

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 23.11.2017, 08:00

Konec tradice

Jako foťák k japonskému turistovi, jako Jiří Ovčáček k Miloši Zemanovi - tak neodmyslitelně jsou spolu spjaty francouzské filmy a cigarety. Senátorce Nadine Grelet-Certenais se to ale nelíbí a ráda by to změnila. "Až 70 % našich filmů obsahuje alespoň jednu scénu s postavou, která kouří. Děláme zadarmo reklamu tabákovému průmyslu a navádíme děti, aby se také staly závislými," dští politička oheň a síru směrem k něčemu tak tradičnímu jako český kapr o Vánocích.

Co na to říkají Francouzi? Ti se své senátorce za statement hlasitě vysmívají. "Pokud zakážeme kouření ve filmech, rovnou v závěsu můžou jít zločiny, násilí, sprostá slova, řízení nad rychlostní limit a vůbec všechno," napsal uživatel Twitteru a pravdu dí. Bylo by jistě krásné natáčet už pouze o veselých a úspěšných lidech, kteří volný čas tráví dováděním na louce a ve společnosti jednorožců, bohužel v tak ideálním světě nežijeme.

Jiný diskutér docela trefně poznamenal, že nejvíc se stejně kouří ve starých černobílých filmech, a na ty už se dnes, vyjma zažraných fanoušků a studentů filmových věd, už vůbec nikdo nedívá, tím spíš ne ovlivnitelná mládež. Jak to dopadne, zatím není jasné, senátorku nicméně podpořila francouzská ministryně zdravotnictví Agnés Buzyn. Zároveň se ještě neví, jak přesně by tenhle kouřový ban fungoval v praxi.

Co myslíte, že by se mělo po vzoru Francie zakázat v našich filmech? Čeho je v nich příliš moc a lidem to škodí? Pivo? Aňa Gaislerová? Nebo vyškrtneme z historie rovnou veškerou tvorbu Zdeňka Trošky? Napište nám do komentářů a pošleme vám klíčenku.

Tady čtěte 10 důvodů, proč nepřestávat kouřit.

Podobné články

Doporučujeme

Další články