fb pixel Obyčejné holky předvádí, jak se líčilo na pořádný mejdan v průběhu staletí – G.cz
Vyhledávání

Obyčejné holky předvádí, jak se líčilo na pořádný mejdan v průběhu staletí

S vánočními večírky se v těchto dnech roztrhne pytel. Podívejte se, jak se v minulosti líčily dámy, které chtěly zapůsobit na šéfy, podřízené i kolegyně. Tohle jsou ty nejzásadnější trendy party líčení za posledních 100 let.

Radka Pružinová
Radka Pružinová 16.12.2015, 15:48

Tyhle módní trendy pro vás posbíraly redaktorky prestižních časopisů pro velké elegantní holky Vogue, Glamour a Allure. Předvedly je pak obyčejné holky, které můžete potkat každý den na ulici nebo v práci.

1916 - růž se používala univerzálně - na rty, tváře i oči. Celou tvář pak rámoval účes ve stylu Pompadour.

Mezi jednotlivými obdobími se dozvíte i podnětné informace související s Vánoci - třeba tu, že skleněné ozdoby byly poprvé vyrobeny v polovině 19. století v Německu.

1927 - Horní ret ve tvaru srdíčka (v angličtině se tomu roztomile říká Cupid´s bow, což je tětiva Amorova luku). Frčely krátké vlasy.

1936 - Jemné vlny, které evokují ženskost v pravém slova smyslu, na rtech pak vítězí malinová a vínová.

1942 - Perfektně natočené vlasy a rudé rty.

Věděli jste, že jmelí je na 1300 druhů?

1955 - Co se týče účesu, na vrcholu popularity bylo mikádo - tzv. bob. Pak už stačilo jen jeden pramen do obličeje navlnit, nasadit rukavičky a mohly jste jít oslňovat velko i maloměsto. V líčení dominovaly kočičí oči (v angličtině tzv. winged-eye neboli okřídlené oko).

1964 - Módní byl účes charakterizovaný objemem na temeni hlavy a koketně ven vytočenými konečky. Oční linka byla na rozdíl od kočičích očí zdvojena směrem ke konci očního víčka.

1970 - V plné kráse se zaskvěl přírodní vzhled. Dlouhé, rovné vlasy byly často rozděleny pěšinkou uprostřed.

Zvyk s vánoční punčochou pochází ze skandinávského mýtu.

1981 - Zářivé a barevné oční stíny - modré, růžové a fialové - se nosily dohromady. Lak na vlasy a tupírovací hřeben nesměl chybět v žádné koupelně.

1993 - Účes byl prostředkem k vyjádření vlastní osobnosti. Tmavá rtěnka a obojkové náhrdelníky (u nás většinou v podobě sametky) se nosily ruku v ruce.

Židé si dárky předávali původně na svátek Purim - tzv. Svátek losu, nejveselejší z židovských svátků. Koncem 19. století se ale oslavy přesunuly na Svátek chanuky - Svátek světel.

2007 - Zářivé a lepkavé lesky na rty položily na čas rtěnky na lopatky nebo spíš na dno kosmetických kufříků. Co se týče vlasů, letěly dlouhé žehličkou vyžehlené vlasy a patky kralovaly tanečním parketům i barům.

2015 - Přirozené vlny a tzv. balayage (barvicí technika připomínající ombré, tedy postupně zesvětlenější konečky, díky kterým vlasy působí přirozeně) vládnou světem. Díky celebritám jako je Cara Delevigne je v kurzu široké obočí.

Všeobecné vzájemné polibky úderem novoroční půlnoci se datují do časů středověku. Evropané tehdy věřili, že se tak zahání zlí duchové.

A TADY se podívejte na 100 let módy ve zkratce. Možná vás překvapí, že muži potřebují o minutu víc než ženy.

Podobné články

Doporučujeme

Další články