Obrovské vlaky: jsou nepostradatelné, unikátní a mají vliv na život nespočtu lidí! – G.cz
Vyhledávání

Obrovské vlaky: jsou nepostradatelné, unikátní a mají vliv na život nespočtu lidí!

Vlaky patří mezi nejekologičtější způsoby přepravy. Některé vlakové spoje brání ekonomické izolaci odlehlých regionů, jiné propojují země či národy navzájem.

2.2.2017, 08:49

Často při tom musejí čelit nepřízni počasí v nehostinných krajích, dovedou transportovat nebezpečné materiály nebo také zboží, které je naopak pro danou zemi nepostradatelné. Tyto vlaky mají zásadní vliv na každodenní život nespočtu lidí.

V mauretánské poušti se mezi dunami pohybuje vlak dlouhý přes 2,5 kilometru s nákladem neuvěřitelných 22 tun železné rudy, protože právě ta je hlavním zdrojem bohatství země. V Kanadě projíždí 45 nákladních vagonů trasu o tisíci kilometrech mezi Zemí Prince Ruperta a městem Whittier na Aljašce, a to za jakéhokoli počasí. V současné době se až 40 % celkového světového nákladu přepravuje po železnici, přičemž tento objem se každým rokem ještě zvětšuje.

A to je teprve začátek výčtu faktů o fenoménu zvaném vlak. Například celková plocha kontaktu mezi vlakovými koly a kolejnicí je jen o trochu větší než jeden stříbrný dolar. A teď si představte, že po těchto "stříbrných dolarech" je prostřednictvím několika navazujících spojů možné absolvovat cestu z Portugalska do Vietnamu, která měří 17 000 km. Cena jízdenek za takový výlet vyjde přibližně na 2000 amerických dolarů.

Chcete-li se do jedné vydat a vyzkoušet si cestu Harryho Pottera do Bradavic vedoucí přes známý viadukt, vydejte se do západního Skotska na vrchol Loch Siel. Právě tam se totiž nachází trať, po které se proháněl bradavický express. Angličané jsou vlaky doslova posedlí i ve skutečném životě. Na britských ostrovech naleznete nejdelší vlakovou stanici měřící 600 metrů, do které by se tedy dalo poskládat celkem šest fotbalových hřišť za sebou.

V příbězích a románech se vlaky už staly nedílnou součástí zápasů kladných a záporných hrdinů, případně dějištěm romantických zápletek nebo naopak tragických událostí. V Japonsku bychom ale nedoporučovali některé knižní hrdiny následovat. Spáchá-li tady totiž někdo sebevraždu skokem pod vlak, musí jeho rodina uhradit veškerou způsobenou škodu a kompenzovat i újmy také vlastníkovi dotčeného vlaku.

Miniaturní vlakové soupravy naleznete v kdejakém dětském pokojíčku po celém světě. Kanál Discovery Channel v únoru přináší unikátní seriál Obrovské vlaky, který představí tento fenomén z dalšího úhlu a přinese divákům zajímavosti z železničních cest a stanic po celém světě. Žádný vlakový příznivce by si tento dokumentární pořad neměl nechat ujít. Dívejte se už 11. února od 19:00 na Discovery Channel.

Podobné články

Doporučujeme

Další články