fb pixel O osm stovek vyšší penze? Důchody porostou díky inflaci, ne Babišovi – G.cz
Vyhledávání

O osm stovek vyšší penze? Důchody porostou díky inflaci, ne Babišovi

Zdroj: Profimedia

Důchody porostou mnohem více, než se původně očekávalo. Za vším hledejme nezastavitelné zdražování na všech frontách. Více si přečtete v komentáři od Lukáše Kovandy.

Martin Miko
Martin Miko 9.9.2021, 11:54

Důchodci si přilepší

Inflace v ČR nečekaně rapidně zrychluje. Výrazněji, než se předpokládalo. Dramaticky zdražují například stavebniny, ale také ojetiny, pohonné hmoty, služby, jídlo v restauracích. Na podzim zdraží elektřina či plyn, ale také mnohé potraviny, roste cena nemovitostí i bydlení. Ale také stoupá třeba cena piva či tabáku.

Přitom míra růstu spotřebitelských cen vstupuje do vzorečku pro výpočet zákonně valorizovaných důchodů. Z důvodu vyšší než očekávané inflace tak letos valorizovaná složka bude činit podle nejnovějších dat Ministerstva práce a sociálních věcí průměrně 505 korun. Tuto částku dnes potvrdila také ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová. O tolik tedy bude valorizován průměrný starobní důvod. To je o více, než se donedávna čekalo. Platilo totiž, že se důchody budou valorizovat průměrně pouze o 458 korun.

Vzhledem k tomu, že důchodci budou nad rámec valorizace dostávat od příštího roku již schválených 300 korun, celkově si polepší o více než osm stovek. A nikoli jen o necelých 760 korun, jak se dosud mínilo.

Průměrná výše starobního důchodu tedy v příštím roce poprvé v historii překoná psychologickou hranici 16 tisíc korun.

Lukáš Kovanda

Podobné články

Doporučujeme

Další články