Nudismus odolal křesťanství i komunistům, dnes je tolerován – G.cz
Vyhledávání

Nudismus odolal křesťanství i komunistům, dnes je tolerován

Zdroj: cindybernard.com

Naše společnost je s nahotou spjata odjakživa. V některých úryvcích bible se hovoří o veřejné nahotě, kterou si Adam a Eva uvědomují. Veřejná nahota historicky sahá až do starého Egypta a Říma. Olympijské hry byly rovněž ve znamení nahoty. Historici se domnívají, že Sparťané během olympiády získali vítězství ve většině sportovních disciplín právě díky tomu, že na sobě neměli žádné oblečení. Zjistili totiž, že jim oblečení překáží a omezuje je.

Martin Miko
Martin Miko 13.8.2018, 07:00

Německo jako nudistická velmoc

Změnu veřejného mínění na téma nahota ovlivnila až reformace křesťanství v 16. století, kvůli níž byla nahota považována za hřích. Nastává tak nudistický utrum. Zásadní doba pro obrození nudismu nastává až začátkem 20. století a to zejména v Německu, kde vzniká FKK (Freikorperkultur). Jednalo se organizovanou skupinu, která sdružovala příznivce nahoty. V roce 1903 byl v blízkosti německého města Hamburk otevřen Frelichtpark, což byl první nudistický klub.

FKK se stával stále oblíbenějším a postupně se rozšiřoval do dalších německých měst. Konec však nastává během období války, kdy byly veškeré organizace, které sympatizovaly s národním socialismem, zakázány. Po válce však FKK chytilo druhý dech a organizace opět vzkvétala a to rovnou do mezinárodních rozměrů. Přímořské státy brzy pochopily, že lze nudismus skvěle aplikovat v rámci cestovního ruchu, a proto například Chorvatsko otevřelo hned několik nudistických kempů, které měly přilákat turisty z Německa a Francie. Během 60. let se nudismus svezl na vlně hippies, jelikož jedním ze znaků této vlny byla volnomyšlenkářství a absolutní svoboda a k tomu dozajista nahota patřila.

Obnažování v ČSSR

Nudismus v Československu má tradici od dob první republiky, kdy vznikaly takzvané Eviny pláže, které byly samozřejmě tajné a ilegální.

Socialistické Československo disponovalo v 70. letech hned několika nudistickými plážemi, ze kterých jsou dodnes známé například pláž na lomu Amerika nebo Šeberák v Kunraticích, kam se sjížděli nudisté z celého okolí. V roce 1983 přestal být nudismus ilegální činností, jelikož začal být na některých plážích organizovanou organizací díky pozměnění místní vyhlášky, kde bylo pravidlo „plavec je povinen mít žádný koupací oděv“ vyškrtnuto. Příslušníci SNB však nadále nudisty naháněli a pokutovali.

Všechno má svá pravidla

I nudismus má však svá pravidla, která by se měla dodržovat. Řeč je o striktním zákazu fotografování a natáčení na nudistických plážích bez souhlasu. Existují dokonce i případy, kdy byli fotografové nudistů, kteří snímky následně zveřejnili bez svolení, pokutování nebo dokonce souzeni. Avšak na druhou stranu je znám i případ, kdy byl nudista odsouzen k nepodmíněnému odnětí svobody na 32 měsíců za to, že on a další rodiče přiměli své děti se svléknout. Ostatní rodiče vyvázli pouze s podmíněným trestem.

Dle webu nudismus.cz současná doba nudismu přeje. Lidé totiž nevnímají nudismus jako „něco morálně zvrhlého“ nebo podivného, ale jsou čím dál tolerantnější. Jedná se v podstatě o subkulturu či životní styl, který se snaží lidi přiblížit více k přírodě.

A zde je 7 zásadních důvodů, proč se vám vyplatí pracovat z domova.

Podobné články

Doporučujeme

Další články