Novinářky jsou taky lidi! Bývalá moderátorka ČT sepsala "Svůj báječný život" do moderního románu v mikrokapitolách – G.cz
Vyhledávání

Novinářky jsou taky lidi! Bývalá moderátorka ČT sepsala "Svůj báječný život" do moderního románu v mikrokapitolách

Sedm kamarádek, které jsou v mnohém rozdílné, něco je ale spojuje; třeba věk začínající trojkou nebo každodenní strasti, radosti, zážitky s manžely, milenci, dětmi, tchyněmi. Můj báječný život je román někdejší moderátorky České televize Kateřiny Etrychové. Autorka v moderních mikrokapitolách předává dál tu lechtivé, tu dramatické, tu úplně bláznivé historky ze života současných třicátnic.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 9.12.2018, 12:36

Moderní román o moderních ženách

Jaká je třicátnice 21. století? Má práci, má kolem sebe více či méně neschopné muže, denně se vypořádává s blbci, a to chce většinou hodně vína a hodně kamarádek. V moderním románu v mikrokapitolách Můj báječný život vypráví autorka Kateřina Etrychová historky ze života sedmi kamarádek - vypravěčky, Dary, Emy, Máji, Ley, Miy a Ani. "Hodně mě baví postava Emy, to je taková nekonvenční a sexuálně nespoutaná bytost. Střídá muže, libuje si v BDSM, zbrkle se vdá a podobně promptně se rozvede. Je to tvrdá žena, která má každého muže trochu na háku, ale pak se až bizarně nechá dojmout smrtí svého křečka, kterému uspořádá velkolepý pohřeb," doporučuje Etrychová.

Kateřinu Etrychovou možná znáte, pokud sledujete Českou televizi. Šest let tu působila v zahraniční redakci jako moderátorka. Milovnice a znalkyně Francie letos ale opustila mediální vody a rozhodla se dát se do služeb diplomacie. A také se chopila pera. Možná vás napadá, co přivede veřejnoprávní novinářku k literatuře pro ženy?

"I redaktorka nebo moderátorka ČT je nakonec úplně normální člověk. A když jsem si sedla s kamarádkou na kafe, neanalyzovaly jsme obvykle blízkovýchodní konflikt nebo poslední prognózu volebních výsledků ve Francii," vysvětluje Etrychová, proč si pro svůj spisovatelský debut vybrala úplně jiný žánr. V samotné práci na knize se navíc od svého původního povolání tolik neodklonila.

Můj báječný život, který Etrychová původně vydávala formou (chvíli anonymního) blogu, je výsledkem dvouletého sběru příběhů a historek lidí z autorčina okolí. Některé příběhy jsou z druhé ruky, story kamarádů kamarádů, některé jsou vyslechnuté přímo od jejich aktérů z pomyslného terapeutického křesla - a všechny se opravdu staly.

Podle spisovatelky v knize čtenáře nejvíc zaujmou příběhy týkající se sexu a práce v korporátu, protože, no, to zná skoro každý z nás. "Osobně mám moc ráda historku mé literární Ani o tom, jak nastydla poté, co běhala s jedním milencem na podzim nahá po poli. Mimochodem, tím milencem byl tehdy jeden dost známý herec. Ale jméno si nechám pro sebe. Ono se tam ostatně těch hvězd dost možná pozná," nahazuje čtenářům autorka lákavou udičku.

A jestli v knize vystupuje i ona sama? Prý částečně ano. Pokud vás zajímá, jak moc, chcete zkusit zjistit, kdo je onen nahatý herec, nebo jak se jmenuje komunální politik, za kterého se krátce provdá jedna z postav knihy, přijďte 11. prosince na křest knihy do Bistro á Table v Praze 6.

Podobné články

Doporučujeme

Další články