fb pixel Norimberský proces: 72 let od největšího soudního řízení 20. století – G.cz
Vyhledávání

Norimberský proces: 72 let od největšího soudního řízení 20. století

Před 72 lety, 20. 11. 1945, začal Norimberský proces s 24 hlavními představiteli nacistického Německa. Jednalo se o soudní řízení před Mezinárodním vojenským tribunálem v Norimberku, který vedly Spojené státy americké, Sovětský svaz, Francie a Velká Británie proti hlavním strůjcům nacistického Německa. Ti nejhlavnější (Adolf Hitler, Heinrich Himmler a Joseph Goebbels) se však soudu vyhnuli, jelikož spáchali sebevraždu.

Martin Miko
Martin Miko 20.11.2017, 16:58

Hitlera ani Goebbelse proces bohužel nepostihl

Hlavní myšlenkou tohoto procesu bylo řádně potrestat zajaté vedoucí nacistické funkcionáře, kteří přežili 2. světovou válku nebo byli zajati už během ní. Původně je chtěl tehdejší britský premiér Winston Churchill zastřelit bez soudu, avšak na nátlak USA od tohoto nápadu ustoupil. Sovětský vůdce Stalin dokonce navrhoval už během války popravit všechny německé štábní důstojníky, což by znamenalo popravení 50 až 100 tisíců lidí. Americký prezident Franklin D. Roosevelt nevhodně zažertoval, když Stalinovi namítl, že by 49 tisíc popravených mohlo stačit. Churchill však popravy vojáků, kteří bojovali za svou vlast, odmítl, ale proti popravám vrchních nacistických zločinců neměl žádné námitky. Po domluvě hlavy vítězných států rozhodly o zahájení Norimberského procesu 20. listopadu 1945 před Mezinárodním vojenským tribunálem v Justičním paláci.

Prvnímu jednání soudního řízení předsedal soudce Nikitčenko ze Sovětského svazu. 24 válečných zločinců a 6 zločinných organizací (NSDAP, SD, Gestapo, SA, OKW a Schutzstaffel) čelili obžalobě za účast na spiknutí a dopouštění se zločinů proti míru, za rozpoutání a vedení útočných válek proti míru, válečné zločiny a především za zločiny proti lidskosti.

O Norimberském procesu byl natočen film

Trestu smrti se nakonec dočkalo 12 obžalovaných. Trest doživotí obdrželi 3 obvinění. Tři z nich byli osvobozeni a u dvou bylo stíhání zastaveno. Zbytek obžalovaných se dočkal vězení ve výši 20, 15 nebo 10 let.

V roce 1961 natočil americký režisér Stanley Kramer snímek s názvem Judgment at Nuremberg na námět Norimberského procesu. Příběh zachycuje osudy čtyř obžalovaných, kteří před válkou sami vykonávali soudcovskou praxi a navíc disponovali mimořádně schopnými obhájci. Dílo si neslo za cíl položit veřejnosti otázku, jaký podíl viny nesli běžní občané nacistického Německa na zvěrstvech páchaných během druhé světové války. V roce 2000 byl natočen snímek Norimberský proces, který se snažil věrohodně rekonstruovat toto soudní řízení.

A zde je 12 prominentních nacistů, kteří byli popraveni v rámci Norimberského procesu.

Podobné články

Doporučujeme

Další články