fb pixel
Vyhledávání

Příběh Luckyho Luciana: Kamarádil se Sinatrou, sjednotil mafii v dobách prohibice a z vězení ho dostala 2. světová válka

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

V dobách, kdy v USA platila prohibice, se mafii údajně dařilo nejlépe. Tento nesmyslný zákon totiž otevíral organizovanému zločinu spoustu skvělých možností, jak vydělat ohromné množství peněz na pašování alkoholu. Jedním z těch, kteří se této šance chopili, byl i Lucky Luciano.

Martin Miko
Martin Miko Aktualizováno 17.7.2023, 12:59

Kriminálním živlem od dětství

Příběh o mafiánském bossovi jménem Al Capone zná každý, jelikož se objevil v mnoha filmech a seriálech v roli záporné postavy. Jenže organizovaný zločin v USA má mnoho dalších zajímavých jmen, která chcete znát, pokud vás toto téma zajímá. Jedním z nich byl i Lucky Luciano, známý též jako Salvatore Luciano nebo Charles Luciano. Mýty a legendy o tomto muži jsou mnohem slavnější než reálná fakta o něm, takže se doposud vlastně ani neví datum jeho narození, ani přesný vznik jeho přezdívky Lucky, která ho provázela v podstatě celý život.

Jisté je, že se narodil někdy okolo roku 1897 ve vesnici Lercara Friddi, která ležela 25 kilometrů od města Corleone na Sicílii. Ano, toto městečko si dodnes turisté spojují s románem Kmotr od Maria Puza, a proto jej tak rádi navštěvují. Rodiče ho pojmenovali Salvatore, a když mu bylo asi 10 let, přestěhovali se do USA za vidinou lepšího života. V Americe získal jméno Charles a nastoupil na základní školu, kde si přivydělával tím, že za pár centů denně chránil své spolužáky. Ve škole však vydržel jen do svých 14 let. Jeho první prací byla pozice expedičního úředníka. Když pak jednou vyhrál v kostkách 244 dolarů, uvědomil si, že běžné zaměstnání za pár dolarů týdně není nic pro něj. Proto se rozhodl, že zvolí jinou cestu.

Vražda k obědu

V roce 1916 se stal součástí gangu Five Points Gang, do kterého tehdy patřili i mafiáni jako Johnny Torrio nebo zmiňovaný Al Capone. To odstartovalo jeho kariéru na hraně zákona. Jeho každodenním chlebem byl hazard, loupeže, vydírání nebo výpalné. Kvůli obchodu s heroinem si téhož roku odseděl ve vězení 6 měsíců. To byla však teprve předehra. Po návratu z vězení se Luciano stal „zaměstnancem“ jednoho z nejmocnějších mafiánů v New Yorku, kterým nebyl nikdo jiný než Joe Masseria. Ačkoliv spolu nesouhlasili v mnoha věcech, byli vůči sobě loajální.

Masseria například důvěřoval jen Sicilianům. I to byl jeden z důvodů, proč u něj Luciano začal pracovat. Luciano však chtěl spolupracovat i s židovskými a irskými gangy a národnosti tolik neřešil. Společnou cestu však našli v pašování alkoholu, na kterém Luciano „vyrostl“, ale nejen na něm; stal se totiž součástí konfliktu mezi dvěma největšími newyorskými mafiánskými gangy, které vedli právě Masseria a Salvatore Maranzana. Spor ukončil Lucky Luciano tím, že společně s Mayerem Lanskym, který patřil mezi jeho blízké přátele už od mládí, naplánoval vraždu Masseria. Luciano ho pozval na oběd a když odešel na toaletu, čtyři jeho muži začali do Masseria střílet.

Díky tomu Luciano povýšil a stal se Maranzovým věrným pobočníkem. Jenže to netrvalo dlouho a vzhledem k vzájemným nalomeným vztahům oba začali plánovat vraždu toho druhého. Luciano byl rychlejší, jelikož do Maranzovy kanceláře nechal poslat 4 muže, kteří se převlékli za úředníky berního úřadu a ti mafiánského bosse chladnokrevně zavraždili. Tak se stal Luciano šéfem newyorského organizovaného zločinu. Rozhodl se, že nebude kastovat podle národnosti a do gangu přibral i ostatní etnika. Italské rodiny si rozdělily New York podle vlivu a teritoria a společně se scházely v rámci takzvané Komise, což bylo jakési představenstvo všech mafiánských bossů.

„Štístko“ Lukáš

Následně se objevil další nepřítel mafie, kterým byl státní prokurátor Thomas E. Dewey. Ten Luciana poslal do vězení za kuplířství a nakonec byl mafián odsouzen na 30 až 50 let vězení. V kriminále strávil jen 10 let, za což vděčil i 2. světové válce, v níž byl Luciano americké vládě užitečný. Poskytl jí totiž cenné kontakty, díky kterým mohla americká vojska uskutečňovat vylodění v Palermu na Sicílii. Po válce se Luciano vrátil do rodné Itálie.

A co Lucianova přezdívka Lucky? Existuje mnoho teorií, proč mu tak lidé říkali. Jedna z verzí je ta, že byl v roce 1929 přepaden čtyřmi muži, kteří ho pořezali na obličeji a tak surově zmlátili, že měl obrovské štěstí, že konflikt vůbec přežil. Proto mu začali říkat Lucky. Od tohoto incidentu měl jizvy na krku a obličeji a jeho pravé oko bylo vždy trochu přihmouřené. Další teorií je to, že se Lucianovi dařilo v kartách a na dostizích. Proto mu všichni říkali Lucky.

A zde vás určitě potěší příběh nejpopulárnějšího českého podvodníka, který dokázal okrást i Al Caponeho.

Podobné články

Doporučujeme

Další články