fb pixel
Vyhledávání

Láska k devatenáctileté zpěvačce ho stála postavení i život: Otce chicagské mafie Jima Colosima zastřelil ambiciózní synovec

+ DALŠÍ 4 FOTKY + DALŠÍCH 5 FOTEK

Ve chvíli, kdy má mafie vazby na vrcholné politiky jen kousek od našich hranic a bůh ví, jak je to s představiteli naší vlastní země jsme se rozhodli to trochu odlehčit. V novém seriálu Velká jména mafie se vrátíme do dob, kdy byl organizovaný zločin ještě romantický, plný padnoucích obleků a samopalů schovaných v pouzdrech na housle a když byl. Podívejte se s námi až k úplným kořenům amerických gangsterů.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 1.7.2019, 14:22

Od bot k holkám

Začínal poctivě jako čistič bot, prodavač novin, poslíček, metař. Ambiciózní kluk Giacomo Colosimo chtěl mnohem víc než otrockou práci pro nicky z ulice, ale v Chicagu by toho jako přistěhovalec z italské Kalábrie poctivou cestou moc nedokázal. A tak si vybral tu druhou. Nejdřív chmaták, pak kapsář a pouliční zlodějíček Colosimo zapudil rodné jméno a přijal "američtějšího" Jima. Drobné krádeže mu stačily tak akorát na živobytí, pak ale přišla příležitost v podobě výrazně starší majitelky dvou nevěstinců Victorie Moresco.

Colosimo ji zaujal díky vlastní zručnosti v obchodě s bílým masem. Mladé dívky lákal na snadné výdělky, pak je bil, omamoval a prodával dál. Zkušené podnikatelce Moresco to zřejmě imponovalo, a tak si Colosima v roce 1902 vzala a tak ho přizvala do svého byznysu. Společně si postupně v Chicagu otevřeli ještě několik vykřičených domů a Jim měl tou dobou zároveň pod kontrolou hazardní hry po celé metropoli. Ideální pár, který během let spolupráce vydělal hodně peněz a neměl mnoho konkurentů. Zásluhu na tom měla Colosimova schopnost vytvářet a udržovat dobré kontakty a vztahy. Byl to právě on, kdo sjednotil chicagské zločince.

Úspěchu manželů Colosimových si všimla organizace zvaná Mano Nera, která Colosima začala vydírat. Kriminálnímu živlu šlo o život, a tak Victorie Colosimo až z New Yorku povolala svého synovce Johnnyho Torria, který měl s podobnými záležitostmi zkušenosti. S Mano Nera domluvil předání požadovaných peněz a na místě je všechny nechal oddělat. Tím zachránil Colosimovi život a získal si jeho důvěru.

Diamantový Jim, jak se Colosimovi občas přezdívalo, pověřil Torria správou mnoha svých záležitostí a otevřel si vlastní podnik zvaný Colosimo's Café. Byla to kavárna a restaurace, později to místo ale fungovalo jako noční klub a ústředí Colosimova obchodního kolosu. Právě zde se pomalu stárnoucí mafián seznámil s krásnou devatenáctiletou zpěvačkou a tanečnicí Dale Winter. Opustil kvůli ní svou první ženu a talentovanou krásku si vzal. To byl víceméně konec.

Snad poblázněný novou láskou přenechával Colosimo čím dál více pravomocí a úkolů na Torriových žebrech. Když Victoriin synovec na svého šéfa naléhal, aby se chytil příležitosti, kterou nabídla prohibice, a vrhnul se do obchodu s alkoholem, Colosimo se bránil, k čemuž ho údajně měla přemluvit právě Dale, která mu adila, ať se drží svého zajetého podnikání.

Torrio chtěl ale víc než jen pár bordelů. V jeho lačné hlavě se zrodil plán jak vyženěného strýce odstranit z cesty, v němž ho podpořil mladík, který byl v jednom z jeho nevěstinců zaměstnán jako vyhazovač. Protřelý, inteligentní a bažící po moci a penězích podobně jako Torrio. Ten zelenáč nebyl nikdo jiný než Al Capone, pro kterého se "akce Diamantový Jim" stala vstupem do zločineckého podsvětí v Chicagu.

11. května 1920 si Torrio s Colosimem domluvil schůzku v jeho restauraci. Když Jim dorazil na místo, čekali na něj tři Torriovi muži včetně Caponeho a zastřelili ho. Podezření padlo na mladičkou vdovu, neboť k mordu došlo krátce po sňatku. Když se ale zjistilo, že Dale nemá ani nejmenší nárok na peníze po manželovi, obvinění byla zproštěna a odstěhovala se do New Yorku. Torrio převzal Colosimův byznys a on i každý další po něm už byl zván mafiánským bossem. Jim Colosimo byl ale ten úplně první.

A tady si přečtěte o moderním mafiánovi Whiteym Bulgerovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články