fb pixel
Vyhledávání

Trpěl posedlostí blondýnami a měl fóbii z vajec: Geniální režisér Alfred Hitchcock byl v soukromí pořádný podivín

+ DALŠÍ 3 FOTKY + DALŠÍ 4 FOTKY

Od narození krále hororu, jak bývá Alfredu Hitchcockovi po zásluze přezdíváno, uplyne letos 124 let. Jak už to tak bývá, geniální mysl v soukromí provázela řada výstředností. Přečtěte si několik zajímavostí o tomto britském filmaři, jehož slavné Psycho dodalo sprchování úplně nový rozměr.

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 11.7.2023, 22:07

1. Jako kluk skončil za mřížemi

V útlém věku strávil Alfred Hitchcock několik děsivých okamžiků ve vězení. V pouhých pěti letech jej měl jeho otec kvůli neposlušnému chování poslat na policejní stanici. Svého nezbedného synátora vybavil dopisem, po jehož přečtení jej policista zavřel na několik minut do cely. Dětství neměl zrovna pohádkové, kvůli obezitě byl hodně izolovaný a samotářský. Stranil se kolektivu a hrál si nejčastěji sám.

2. Začínal jako tvůrce titulků

Jeho slavná kariéra se vyvíjela pěkně pozvolna. Od počátku 20. let pracoval ve filmových studiích společnosti Famous Players-Lasky (později Paramount Pictures) v Islingtonu. K režii se dopracoval po pěti letech, předtím psal titulky k němým filmům, scénáře a zastával post asistenta režie.

3. Byl o den starší než jeho manželka

Hitchcock byl o pouhý den starší než Alma Reville, se kterou se v prosinci 1926 oženil. Alma Reville svého nastávajícího potkala u filmu, pracovala ve stejných filmových studiích jako on. Se svým manželem spolupracovala na některých jeho filmech. Zemřela dva roky po jeho smrti ve věku 82 let, její popel byl rozptýlen v Tichém oceánu.

4. Úspěch se dostavil s Příšerným cizincem

Po několika režijních nezdarech se vše v dobré obrátilo. Úspěch přišel s kriminálním thrillerem The Lodger: A Story of the London Fog (1927), který byl u nás uveden pod názvem Příšerný cizinec. Byla to jeho třetí samostatná režie a fenomenální úspěch. Zápletkou tohoto němého filmu je pátrání po sériovém vrahovi v soudobém Londýně. Distributoři kvalitu snímku neodhadli, po prvním zhlédnutí jej označili za strašný, dokonce se mluvilo o tom, že film bude muset být přetočen jiným režisérem.

5. Trpěl ovofobií

Věděli jste, že existuje fobie z konzumace vajec? Nazývá se ovofobie a Alfred Hitchcock jí trpěl. Je to zajímavé zvláště, pokud si to dáte do souvislosti s tím, že natočil mrazivý horor Ptáci.

6. První cameo

Prvním filmem, ve kterém si Hitchcock zahrál malou roli, byl snímek Příšerný host z roku 1927. Objevil se v něm jako muž v davu a vydavatel novin. Cameo role a Alfred Hitchcock spolu souvisejí více, než by se mohlo zdát. Hitchcock se objevil ve 39 z jeho 52 dochovaných filmů, které režíroval. Psycho, Ptáci či Vertigo nebyly výjimkou. Například v Ptácích jej můžete vidět v doprovodu dvou jeho psů.

7. Tvůrce jednoho z prvních britských zvukových filmů

Ve filmařině byl Hitchcock průkopníkem lecčeho, mimo jiné také zvukového filmu. Přelomovým byl snímek Její zpověď (1929), což byl jeho poslední němý a současně první zvukový film. Vznikl totiž ve dvou verzích (němý i zvukový).

8. Hitchcock dobyl Hollywood

Ve 40. letech natáčel Hitchcock své filmy už v Hollywodu. Hned jeho první hollywoodský snímek Rebecca (1940), který byl u nás uveden pod názvem Mrtvá a živá, slavil úspěch. Z celkem 11 nominací získal film dva Oscary, mimo jiné v kategorii nejlepší film roku 1940. Hitchcock byl za svou šedesátiletou kariéru celkem pětkrát nominován na Oscara, ani jednou však sošku nezískal. Zato má dvě hvězdy na hollywoodském chodníku slávy. Získal dva Zlaté glóby a Pamětní cenu Irvinga G. Thalberga. V roce 1980 obdržel od britské královny Alžběty II. Řád britského impéria.

A zde si můžete přečíst o jeho posedlosti blondýnami.

Podobné články

Doporučujeme

Další články