fb pixel
Vyhledávání

Ten druhý Tito: První vesmírný turista za let na ISS utratil 20 milionů dolarů

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Na den přesně před 20 lety z kosmodromu Bajkonur odstartovala ruská kosmická loď Sojuz a v ní i historicky vůbec první vesmírný turista, Američan Dennis Tito. Několikanásobný milionář, který za let na Mezinárodní vesmírnou stanici zaplatil přes 20 milionů dolarů, tehdy svou netradiční dovolenou pěkně zvedl mandle vedení NASA.

Arian Ebrahimi
Arian Ebrahimi Aktualizováno 28.4.2021, 09:20

Z inženýra investorem

Dennis Tito měl k vesmíru a letectví blízký vztah celý život. Vystudoval astronautiku a aeronautiku, a poté ještě získal magisterský titul z inženýrství, díky čemuž později začal pracovat pro americkou NASA. V roce 1972 založil investorskou společnost Wilshire Associates, která z něj udělala milionáře. O vesmíru ale nikdy nepřestal snít. Jeho příležitost se objevila v 90. letech, když nově vzniklá ambiciózní společnost Mir Corp začala nabízet lety k ruské kosmické stanici Mir. Tito se přihlásil jako jeden z prvních zájemců. Problémy s financováním a především konec provozu přesluhujícího Miru nakonec způsobily, že se Rusové rozhodli Titovi nabídnout let k tehdy čerstvě postavené Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) skrze americkou společnost Space Adventures.

Výlet za milionový pakatel

Americký milionář nebyl prvním amatérem ve vesmíru. Již v roce 1990 navštívil Mir na základě dohody mezi sovětskou a japonskou vládou žurnalista Tojohiro Akijama, který se tak stal prvním komerčním astronautem v historii. Nicméně, Tito si na rozdíl od Akijami svůj let zaplatil sám – Japoncům let financovala televizní společností TBS, zatímco Tito musel kosmické stanici dát přes 20 milionů dolarů.

Zatímco Rusové připravovali Tita na odvážný let, Američané se zdráhali povolit prvnímu vesmírnému turistovi vstup na společnou vesmírnou stanici. Pracovníci NASA, včetně tehdejšího ředitele Daniela Goldina, oponovali, že přítomnost nezkušeného civilisty by mohla uhrozit provoz stanice. Když se pak Tito, který mezitím trénoval pouze s ruskými kosmonauty, vydal do Johnsonova vesmírného centra, aby se připravil i na spolupráci s americkými kolegy, poslali ho zaměstnanci NASA domů s tím, že si nepřejí jeho přítomnost při tréninku. Došlo i na ostrá slova, kdy americká senátorka Barbara Mikulski přirovnala celý projekt vesmírné turistiky k prostituci.

Všem překážkám navzdory se nakonec po americkém souhlasu 28. dubna 2001 vydal Dennis Tito na Mezinárodní vesmírnou stanici – ve vesmíru strávil 7 dní, 22 dnů a 4 minuty. Během 128 obletů Země prováděl řadu experimentů, kvůli kterým se začal označovat za „nezávislého výzkumníka“. Po svém návratu z kosmu 6. května 2001 byl častokrát dotazován, zda peněz vyhozených za let někdy litoval. „Nikdy,“ tvrdí dodnes první vesmírný turista.

Velkým snem Elona Muska je udělat z těchto výletů zážitek v podobě komerčních letů kolem Měsíce. Šli byste do toho?

Podobné články

Doporučujeme

Další články