fb pixel
Vyhledávání

Vtipkujte. Dokud můžete: Humorista se odehrává v SSSR, jeho poselství je ale nepříjemně aktuální

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

80. léta byla tvrdá. Na různých místech různými způsoby. Zatímco v Americe jely vycpávky ramen a nekonečné telenovely, na druhé straně světa drtila lidi tvrdá totalita. Sovětský svaz vládl pevnou rukou všem sférám života a pochopitelně dohlížel i na humor. O tom pojednává ruský snímek Humorista, který po uvedení v rámci letošního Febiofestu vstupuje do českých kin.

Kateřina Horáková
Kateřina Horáková 22.4.2019, 08:30

Hranice humoru

Borise Arkadije ( Alexej Agranovič) živí humor v době, kdy vás smích může existenčně zlikvidovat. Polovina 80. let. Brežněv zemřel, Andropov zemřel a o Černěnkovi se šeptá, že to má taky za pár. Boris vystupuje s neškodným skečem o opičce a žije život prominenta, komika režimem nejen tolerovaného, ale i podporovaného. Pod povrchem se ale dusí. Humor je z podstaty svobodný a pohrdá hloupostí mocných. V Borisovi zuří vnitřní boj mezi konformistou a buřičem...

Tragikomedie Michaila Idova (scénář k fenomenálnímu Létu) pojednává o možnostech svobody v nesvobodné době, o srážce lidské kreativity s tupostí moci. Je jasné, že konkrétně naší redakce se tohle téma velmi dotýká. Humor totiž nemá mít hranice a nemá být nijak omezován. Příběh Idova filmu je fiktivní, ale odehrává se ve velmi reálných historických kulisách Sovětského svazu.

Co hůř - toto pozadí připomíná i současnou hyperkorektní dobu, která stahuje hrdlo všem skutečně vtipným lidem. Humorista je filmem, na který možná půjdeme hromadně na redakční exkurzi. Kromě zajímavého námětu má totiž taky celkem dobrá hodnocení, na ČSFD je to třeba 75 %. Snímky balancující na hranici zábavy a deprese máme ale rádi za jakýchkoliv okolností.

A tady si přečtěte podrobnosti o asi největší premiéře tohoto týdne - Avengers: Endgame.

Podobné články

Doporučujeme

Další články