1. Základní vrstva podle ovcí
Přímo na tělo nenajdete lepší materiál než merino vlnu. Hřeje i vlhká, aktivně vytváří mikroklima, nepáchne ani po mnohadenním nošení, nevyrábí se z ropy a je tedy obnovitelná a ekologická… Prostě dokonalá funční vrstva, kterou geniálně vymyslela evoluce ovcí. Plemeno merino z Nového Zélandu prostě musí přežít i v nízkých teplotách a v dešti.
Česká firma Sensor z vlny těchto ovcí vyrobila triko nazvané Merino Extreme – velmi hřejivé funkční prádlo vhodné nejen do extrémních podmínek. Žebrový úplet vysoké gramáže (290 g/m2) poskytuje vysoký komfort při všech aktivitách v přírodě. I propocené zůstává na omak suché, nechladí a zároveň neztrácí nic ze své termoregulační schopnosti. Není divu, že získala cenu Hanibal Outdoor Awards.
www.sensor.cz
2. Mikroporézní štít
Bunda OutDry EX od americké firmy Columbia je na první pohled celkem obyčejná. Má čtyři vnější kapsy na zip, stahování v bocích a v okraji kapuce, anatomické rukávy se suchými zipy, kapuci kompatibilní s helmou, větrání pod pažemi… Prostě všechno, co od outdoorová bundy očekáváte.
Nejzajímavější je materiál bundy, který na první pohled vypadá jako silný igelit nebo pogumované plátno. “V tom se přece musím strašně potit,” říkáte si nedůvěřivě. Columbia totiž vyvinula svou vlastní mikroporézní membránu OutDry, která na hlavu převrací jedno outdoorové dogma. Jiní výrobci svou “nepro-pro” membránu schovávají mezi vnitřní podšívku a vnější ochrannou tkaninu. Chrání ji tak před mechanickým poškození a navíc i zvyšují její prodyšnost.
Firmu Columbia napadlo udělat to obráceně. Membránu OutDry dala přímo na povrch, vynechala krycí vrstvu a ponechala jemnou podšívku, odvádějící pot. A pozor, membrána není žádný igelit! Déšť zastaví na výbornou, ale přitom skvěle dýchá. V bundě se tak nepotíte ani při vysoce aerobních aktivitách.
www.sportisimo.cz
3. Nástroj na všechno
Čas od času se něco pokazí a rozbije, čas od času je třeba něco rozříznout, zašroubovat nebo přestřihnout. Doma zajdete do dílny, ale co venku? Pokud myslíte dopředu, měli byste s sebou na treku, na kole nebo na vodě mít multitool. Třeba Leatherman Charge Plus TTi, promyšlený “všeuměl” s 19 funkčními nástroji. Patří mezi ně třeba několik nožů, pilka, řezací hák, pilník, šroubováky nebo otvíráky.
Jen 252 gramů vážící a 10 cm dlouhý multitool se vymyká lehkými a extra odolnými materiály, ze kterých je konstruován. Zajímavostí jsou vyměnitelné břity kleští, díky čemuž zůstává multitool jako nový i po mnoha letech usilovného užívání. Nechybí kleště s jehlovou špičkou, štípací kleště tvrdých drátů, odizolovací břit na kabely, pilník s diamantovou vrstvou nebo otvíráky na konzervy a lahve.
www.leatherman.cz
4. Jaké kalhoty na ven?
Na trhu jich je celá řada, ale ne všechny se hodí na většinu aktivit a po celý rok. Italská firma Ferrino přesně k tomuto účelu vytvořila univerzální turistické kalhoty Hervey. Mají předtvarovaná kolena, regulovatelnou spodní část nohavic, 6 prostorných kapes na zip, nastavitelnou šířku nohavic a další vychytávky. To všechno z nich dělá velmi praktického společníka na cesty.
Zásadní charakteristikou kalhoty Hervey je velmi jemný a přitom pevný materiál HL Warmstretch Light, zaručující vynikající kombinaci prodyšnosti a tepelného komfortu. Díky své speciální struktuře poskytuje dokonalou rovnováhu mezi tepelnou ochranou, prodyšností a odolností proti větru. Kalhoty jsou testovány v laboratoři Highlab.
www.ferrino.cz
5. Dobře promyšlená zateplovačka
Zima už sice skoro končí, ale nízké teploty vás v horách mohou překvapit po celý rok. V batohu se proto vždy hodí zateplovací vrstva. Bunda Barrier 2.0 je upgradovanou verzí úspěšného modelu, vyvinutého v rodinné firmě High Point ze Sušice. Ta mimo dalších špičkových sportovců obléká třeba nejúspěšnějšího českého výškového lezce Radka Jaroše. Což leccos vypovídá…
Barrier 2.0 je propracovaná teplá bunda, vyrobená z kvalitního značkového materiálu japonské výroby a naplněná značkovou izolací Climashield Apex. Rukáv je zakončen elastickou manžetou s okem pro palec. Bunda je vybavena třemi kapsami a jednou vnitřní kapsou s vývodem na sluchátka. Samozřejmostí je stahování spodního okraje a integrované kapuce, kde je použit systém 2D one- touch (2D jediným dotekem). Kapsy na ruce a vnitřek límce jsou potaženy jemným fleecem. Elegantní dvoubarevný hlavní zip se dá rozepnout i od spodu a je podložen légou, bránící průniku větru.
Za zmínku stojí náplň. Climashield Apex od americké firmy HarVest Consumer Insulation je v současnosti jeden z nejlepších tepelně-izolačních materiálů na trhu. Jeho extrémně robustní trojrozměrná 3D struktura (stejná jako u peří) je tvořena tepelně pojenými překříženými vlákny s dutinou trojúhelníkového průřezu. Výsledkem je perfektní kombinace nízké hmotnosti a tepelné účinnosti.
www.highpoint.cz
6. Boty na náročné treky
Čím dál větší výzvy – tak by se dal shrnout outdoorový trend posledních let. Už nám nestačí procházky v lese, výlety do Českého ráje nebo výpravy do českých hor. Chceme výš, náročněji a dobrodružněji. Známá německá obuvnická firma Hanwag na to reaguje novými botami Alwerstone II., určenými pro drsnější podmínky náročnějších vysokohorských treků. Tedy už ne Krkonoše (i když tyhle boty užijete i tam), ale spíš Tatry, Alpy nebo Himálaj.
Boty Alverstone II. nabízejí potřebnou stabilitu pro putování s těžkým batohem, ale zároveň jsou lehké a všestranně využitelné při pohybu ve skalnatém či horském terénu. Snížená vrstva v oblasti paty umožňuje použití měkčího materiálu pro lepší tlumení nárazů a pevný došlap při chůzi. Zpevněná špička zajišťuje lepší stabilitu při lezení. Svršek boty se díky designu může snáze ohýbat do stran a kopírovat tím lépe pohyb nohy.
Model Alverstone II. je vyroben hlavně z polyamidových a polyuretanových vláken, která jsou odolná proti oděru. V místech, kde dochází k ohýbání boty, je použit flexibilnější polyamidový materiál. I díky těmto aspektům je novinka o 15% lehčí než její předchůdce.
www.fjallraven-shop.cz
A tady si přečtěte, jak vyšlápnout nepálský Himálaj.