Kosmická pochoutka
Je tomu už 20 let, co český astronom Miloš Tichý objevil a pojmenoval planetku Vepřoknedlozelo, jejíž název má odkazovat na klasický český pokrm. Observatoř Kleť, kde byla tato planeta objevena, je nejvýše položenou hvězdárnou v Česku. Nachází se úctyhodných 1070 metrů nad mořem a oproti ostatním má výhodu v tom, že zažívá nejvíce jasných nocí. Je totiž položena nad inverzemi, díky čemuž kletští objevitelé nalezli přes tisíc planetek.
Nejvíce objevených planetek má na svém kontě právě Tichý, který jich mezi lety 1994 až 2012 objevil rovných 527. Takovýchto objevitelů je na Observatoři Kleť více, ale nikdo z nich neobjevil tolik planetek jako Tichý. Každý, kdo planetku objeví, má právo navrhnout jméno Komisi pro jména malých těles, a ta následně rozhodne, jestli je dané pojmenování vhodné.
Chcete-li se tedy stát věčným, není nic jednoduššího, než nějakou planetku objevit. Jsou zde však nějaká pravidla, která musíte splnit. Kromě toho, že délka názvu musí být maximálně 16 znaků, musí jednat o jednoslovný název, nesmí se jednat o nic urážlivého, název by se neměl podobat již existujícím planetkám a neměl by korespondovat s vojenskou nebo politickou tématikou nejdříve 100 let poté, co daná osoba zemřela nebo co se daná událost udála.
Před necelými 7 lety se českým lovcům planetek podařilo pojmenovat tisící planetku. Ta má název Boiohaemum. Názvy planetek, které jsou pojmenované Čechy, se nesou v duchu jmen či příjmení slavných historických nebo současných osobností, názvů vesnic nebo pohoří. 16. ledna 1996 byla na hvězdárně Kleť byla objevena planetka 1996 BG, která později dostala jméno Járacimrman. Existují však i atypické názvy jako jsou vedle Vepřoknedlozelo třeba Ferdinandvaněk, Beer nebo Švejk.