fb pixel
Vyhledávání

Jak komunisté zkazili lidem Vánoce: V roce 1951 byl zrušen vánoční přídavek. Co to vlastně bylo?

+ DALŠÍ 2 FOTKY + DALŠÍ 3 FOTKY

Představte si tu situaci. Těšíte se, že dostanete vánoční přídavek, se kterým počítáte na financování nákupu dárků, a vláda najednou šmahem rozhodne o jeho zrušení. Pravda, aktuálně žádný takový sociální přídavek neexistuje, ale po druhé světové válce na něj byli lidé zvyklí, protože byl vyplácen každoročně. 20. listopadu 1951 se všechno změnilo, vláda dávku výrazně omezila a zajistila tak mnoha lidem chudší Vánoce. Co to vůbec ten vánoční přídavek byl?

Václav Roman
Václav Roman Aktualizováno 16.11.2022, 14:01

Příspěvky na Vánoce nebudou

Tehdejší garnitura řadila vánoční příspěvek mezi tzv. sociální náklady, které jsou vypláceny ze státního rozpočtu na zvyšování životní úrovně. Jednalo se o jednorázovou mimořádnou dávku, jakousi výpomoc pro důchodce, ale i aktivní zaměstnance. Mnoho lidí s ní počítalo právě na nákupy k Vánocům a představte si to rozčarování, když je vám slibované náhle odepřeno.

Vánoční přídavky byly zavedeny kvůli nedostatečným příjmům, které byly neúměrně nízké vzhledem k cenám nabízeného zboží. Postupem času však přídavky rostly a ukusovaly čím dál více procent z národního důchodu. A tak v roce 1951 zatáhla vláda, jejímž předsedou byl v té době Antonín Zápotocký, za záchrannou brzdu a objevil se Zákon o vánočním přídavku za rok 1951. Ten hodně lidí naštval, někteří se dokonce stavěli i na odpor a na konci roku tak propukla řada krátkodobých stávek. Jenomže to bylo vše marné a navíc trestné. V roce 1951 mohlo být na organizování podobných akcí pohlíženo jako na velezradu.

Přišlo i zdůvodnění omezení okruhu zaměstnanců, kteří měli na vánoční příspěvek nárok: „Děje se tak proto, že vánoční příspěvek není podložen výkonem a zesiluje ještě trvající nepříznivou tendenci rychlejšího vzestupu výdělku než produktivity práce.“

Z toho důvodu byl také příspěvek stejným zákonem krácen také důchodcům, aby si lidé zbytečně nezáviděli.

Velké věci se děly i rok nato, když Antonín Zápotocký pronesl ve svém štědrovečerním projevu slova, kterými vše obratně vysvětlil: „Malý Ježíšek, ležící ve chlévě na slámě vedle volka a oslíka, nad chlévem zářící betlémská hvězda, to byl symbol starých Vánoc. Proč? Měl připomínat pracujícím a bědným, že chudí patří do chléva. Když se mohl ve chlévě narodit a bydlet Ježíšek, proč byste tam nemohli bydlet vy? Proč by se tam nemohly rodit vaše děti? Tak mluvili k chudým a pracujícím bohatí a mocní. Doby se ale změnily, nastaly mnohé převraty. Ježíšek vyrostl, zestaral, narostly mu vousy a stává se z něho Děda Mráz.“

Zde si přečtětě o tom, že úspory lidí v té době výrazně ovlivnila měnová reforma.

Podobné články

Doporučujeme

Další články