Cizí kopálisti
Mistrovství světa ve fotbale pomalu vrcholí. Po úterním zápase Francie a Belgie, ve kterém země kohouta porazila zemi pralinek, se v médiích i na sociálních sítích hodně mluví o belgickém útočníkovi Romelu Lukakovi. V souvislosti s tím se objevil jeden jeho o mnohém vypovídající citát: „Když šlo všechno dobře, v novinách psali Romelu Lukaku, belgický útočník. A když se nedařilo, psali Romelu Lukaku, belgický útočník s konžskými kořeny".
Lukakovi rodiče skutečně pocházejí z Konga, on sám se narodil a vyrůstal v Antverpách. Není divu, že si upozorňování na své kořeny v kontextu současné společenské nálady bere osobně. Navíc není ani zdaleka jediným potomkem migrantů, který v reprezentačních týmech na mistrovství světa hraje.
Na základě dat OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj) někdo vytvořil přehled, jaký je podíl migrantů v nejvýraznějších fotbalových reprezentací, které se v Rusku utkaly. Pro srovnání je uveden i procentuální podíl migrantů v rámci celé populace dané země.
Francie: celková populace 6,8 % migrantů, fotbalová reprezentace 78,3 %
Belgie: celková populace 12,1 % migrantů, fotbalová reprezentace 47,8 %
Německo: celková populace 11,3 % migrantů, fotbalová reprezentace 39,1 %
Španělsko: celková populace 10 % migrantů, fotbalová reprezentace 17,4 %
Island: celková populace 8 % migrantů, fotbalová reprezentace 4,3 %
Dánsko: celková populace 8,2 % migrantů, fotbalová reprezentace 13 %
Švédsko: celková populace 8 % migrantů, fotbalová reprezentace 17,4 %
Portugalsko: celková populace 1,8 % migrantů, fotbalová reprezentace 30,4 %
Anglie: celková populace VB 9,2 % migrantů, fotbalová reprezentace 47,8 %
Švýcarsko: celková populace 24 % migrantů, fotbalová reprezentace 65,2 %
Takže, pokud patříte k nadšeným fanouškům fotbalu a zároveň fandíte Tomiu Okamurovi nebo jiné takové obskurnosti, zamyslete se. Možná, ž kdybychom pár migrantů v reprezentaci měli i my, na ten mistrák bychom se aspoň kvalifikovali.
A tady se podívejte, jak by vypadaly dresy na MS ve fotbale v roce 1918.