fb pixel
Vyhledávání

V zajetí sítí: 8 rozdílů mezi připojením přes pevnou linku a WiFi

Není nic horšího než padající, pomalý nebo nefungující internet doma nebo v zaměstnání. Lidé se už dlouhá léta přou o to, jestli je lepší připojení přes pevnou linku nebo WiFi. Zde je 8 rozdílů ve vlastnostech obou typů připojení k internetu. V zásadě však záleží na tom, jak a k čemu uživatelé internet primárně využívají, avšak důvodů je podstatně víc.

Martin Miko
Martin Miko 21.3.2018, 16:03

1) Spolehlivost


Pevná připojení jsou nejspolehlivějším způsobem připojením k internetu. 50 Mbit/s “na drátu” je jen vašich, zatímco o 50 Mbit/s vzduchem se dělíte, často ani nevíte s kým.


2) Rychlost

Pokud míníte používat bezdrátové připojení pro domácnost za rozumnou cenu, jen stěží dosáhnete srovnatelných rychlostí jako u pevného připojení. WiFi připojení se dnes pohybuje okolo 30 Mbit/s, zatímco pevná síť dnes nabízí až 250 Mbit/s a optické připojení dokonce až 1 Gbit/s.



3) Doba multimediální


Význam a objem sledování online videa, videohovorů a internetové televize výrazně roste. Prostřednictvím pevného připojení je sledování, na rozdíl od bezdrátového připojení, dlouhodobě spolehlivé a kvalitní. Jediným problémem může být, že kabely (linky) se stabilním internetem nevedou zatím úplně všude. Může se pak stát, že vám nic jiného než WiFi nezbyde, byť je to obecně horší volba.


4) Odezva

Rychlá odezva (čas uplynutý mezi akcí a reakcí) je pro hráče on-line her naprosto klíčová, neboť může rozhodnout i o tom, zda hráč vyhraje či nikoli. Použitelné je výhradně pevné připojení, nejlepší pak samozřejmě to vedené optikou.

5) Počasí

WiFi připojení je velmi citlivé na výkyvy počasí. Vadí mu mlha, déšť nebo přímé slunce, které zhoršují rychlost a významně ovlivňují i spolehlivost připojení. Pevné připojení je na počasí zcela nezávislé, s výjimkou rozsáhlých záplav nebo velkých vichřic, které ale nejsou úplně běžné.

6) Rušení signálu


WiFi připojení je citlivé na rušení signálu, které způsobuje např. “kostičkování” či “sekání” sledovaného videa. Pevné připojení většinou žádnému negativnímu ovlivnění kvality nepodléhá.

7) Bezpečnost

K datům proudícím kabelem se jen tak hackeři nedostanou a všechny citlivé údaje tak zůstanou zcela v bezpečí. U WiFi připojení tomu tak ale nemusí být. Vzhledem k tomu, jak je prolomení nejrozšířenějšího způsobu zabezpečení WiFi (WPA2) snadné, se data mohou ocitnout nechráněna velice jednoduše.

8) Realizace

Pro zavedení pevného připojení je potřeba mnoho povolení atd., takže práce bývá běh na dlouhou trať. Když už se ale dokončí, kabely, které jsou pod zemí, pozemek žádným způsobem nehyzdí. Pro WiFi připojení je vždy potřeba instalovat anténu nebo přijímač, který se na fasádu domu ne vždy zcela hodí.

Podobné články

Doporučujeme

Další články