Film Jako v ráji na Startovači
Celovečerní povídkový film Jako v ráji předkládá prostřednictvím několika milostných příběhů otevřený pohled na problematiku střetu křesťanské a muslimské kultury v regionu Čech, Slovenska, Polska a Maďarska. Díky zapojení expertů na islám z evropské akademické obce dosahuje scénář vysoké odbornosti i při detailním vykreslení tragikomediální zápletky jednotlivých vztahů.
Silné téma pronikání nových prvků cizího, v našem prostředí neznámého náboženství a kultury však již od svého počátku vzbuzuje velké emoce v řadách svých příznivců i odpůrců. Když se přes významné ocenění Filmovou nadací, chválu i posvěcení zahraničními koproducenty nepodařilo získat finanční podporu Státního fondu kinematografie či Audiovizuálného fondu na Slovensku, rozhodli se tvůrci státním institucím dokázat, že i politicky nekorektní námět má ve světě filmu své místo. Z toho důvodu se od pondělí 19. března 2018 budou ucházet o přízeň potenciálních diváků na crowdfundingové platformě Startovač.cz.
„Reagujeme na spontánní nabídky veřejnosti finančně projektu pomoci,“ vysvětluje Lucia Klein Svoboda rozhodnutí získat prostředky z privátních zdrojů a dodává: „Komise Státního fondu kinematografie usoudila, že k problematice nemáme ‚správný‘ přístup a vyjádřila obavy, ‚jak toto závažné téma pochopí ta hloupá masa‘. Prý by nás podpořila, jen pokud bych to celé přepsala, neboť lidi je třeba vychovávat. My se ale na rozdíl od ní domníváme, že lidé hloupí nejsou.“
Snímek vzbuzuje kontroverzi mezi lidmi
Film Jako v ráji nese silné globální téma a s tímto nábojem i s cílem přemostit komunikační bariéru v dnešním komplikovaném světě. Aspiruje na to stát se výrazným filmem se světovým potenciálem. Čtyři rozdílné zkušenosti přinášejí čtyři rozdílné, avšak upřímné pohledy na téma islámu. Polsko zná islám především díky nástupu čečenské inteligence, která sem od roku 2000 prchala před Kadyrovem. V Maďarsku již velmi dlouho žije a pracuje rozsáhlá komunita Turků, přičemž jejich rodiny trvale zůstávají doma v Turecku. Muslimy žijící mezi Slováky představuje nepočetná skupina turistů ze Saúdské Arábie, kteří sem jezdí převážně za rekreací. Česká republika pak zase sleduje postupný příliv mužů ze zemí severní Afriky, odkud si je ze svých dovolených přivážejí zamilované Češky. Takové romance však nekončí vždy šťastně. Film v každé zemi sleduje jiný druh vztahu, a to jak v rozdílném kontextu, tak i v rámci různých generací. Nemoralizuje, nepřevychovává, nepoučuje, ale nechává na divákovi, aby zaujal vlastní postoj.
Vedle autorského tandemu manželů Lucie a Petra Klein Svobodových, kteří společně již úspěšně uvedli do světových kin svůj celovečerní film Pirko, taktéž s velmi choulostivým sociálním tématem násilné prostituce a dětí z dětských domovů, se na aktuálním projektu podílejí další skvělí profesionálové. Například architekt Jan Vlček, producent András Muhi nebo kameraman Zoltán Lovasi, kteří jsou držiteli cen z Benátek nebo Berlína.