1. Tvář vody
Poetické snímek Guillerma del Tora o lásce němé uklízečky a podvodního monstra je favoritem. „Získala už výroční cenu Producers Guild of America (ceny Sdružení amerických producentů, pozn. red.) a v uplynulých deseti letech mělo stejnou podporu téhle producentské asociace osm vítězů kategorie nejlepší film,“ říká kritička Alena Prokopová (ex Cinema). Sází na něj i Jan Škoda (Týden), podle Kamila Fily (Ještěvětšíkritik.cz) má film jistou cenu za režii.
2. 3 billboardy kousek za Ebbingem
Vítěz Zlatých glóbů je pro Tvář vody největším konkurentem. „Často to bývá souboj dvou filmů – jednoho nákladného-krásného a druhého menšího-syrovějšího,“ uvádí Fila s tím, že „Billboardy“ mohou Oscara získat za scénář. Drama o ženě, které zavraždí dceru, a ona pomalé vyšetřování vezme do vlastních rukou, sklízí drtivě nadšené ohlasy, tak uvidíme.
3. Lady Bird (Beruška)
Každý, kdo byl někdy náctiletou holkou ze zapadákova, se v tomhle najde. Vítězství Lady Bird předvídá Vít Schmarc z pořadu Čelisti. „Akademie bude chtít určitě zohlednit probíhající společenské debaty, takže černým koněm je Lady Bird – film o ženách režírovaný ženou,“ vysvětluje.
4. Uteč
Schmarc v komentáři pro G.cz zmínil i snímek Uteč, kterému by vítězství osobně přál a určitě podle něj není bez šancí. My dodáváme, že skvělý snímek o nejhorším zle na světě, tedy o bohatých bílých lidech, je i naším favoritem, nicméně vzhledem k tomu, že komorní snímek s rasovou tématikou vyhrál loni, to moc nevidíme. Ale škoda!
5. Call Me By Your Name (Dej mi své jméno)
Film o dospívání a hledání vlastní identity – takový už v seznamu jeden je a je to právě Lady Bird. Call Me By Your Name ovšem nesleduje dívku a její vztah s matkou, ale chlapce a jeho vztah s jiným chlapcem. Půvabný film zasazený do Itálie 80. let mezi nominovanými doporučujeme ke zhlédnutí asi nejvíce, protože uvedenou problematiku podává výrazně zručněji než „Beruška“.
6. Nit z přízraků
Poslední film již třikrát oscarového Daniela Day-Lewise se nabízí jako možnost herce ukořistit sošku číslo čtyři. Na cenu pro nejlepší film ale příběh stárnoucího návrháře, který v kavárně náhodou objeví novou múzu s tváří křehce půvabné servírky, asi nedosáhne.
7. Nejtemnější hodina
Winston Churchill byl velkou osobností a Gary Oldman je neméně velkým hercem. Někdejší hlavu britské vlády ztvárnil navlečený v kostýmu tlustého starce a za svůj výkon získal Zlatý glóbus, možná tedy promění i oscarovou nominaci. Film samotný se v jádru věnuje operaci Dynamo, tedy evakuační akci u Dunkerku v roce 1940. My měli u závěrečných titulků pocit, že stejný počet let jsme strávili sledováním tohoto kousku.
8. Dunkerk
Když dva dělají totéž, není to totéž. Christopher Nolan dlouho platil za režiséra, který prostě netočí špatné filmy. Díky svému osobitému a rozpoznatelnému stylu sype kousky, co utkví v paměti – historický Dunkerk, který sleduje vývoj akce přímo tam, kde probíhala, byl nicméně přijat poněkud rozporuplně, a to nejen znalci dějin, ale i skalními příznivci filmového tvůrce.
9. Akta Pentagon: Skrytá válka
Pro českého diváka kauza neznámá, pro toho amerického zcela zásadní. Novináři deníků The Washington Post a The New York Times v 70. letech zveřejnili zprávu o angažovanosti americké vlády během války ve Vietnamu. Nominace je tak zcela pochopitelná, vítězství ale nepravděpodobné. Kombinace Toma Hanks, Meryl Streep a Steven Spielberg je až příliš velkolepá.
A tady 10 cool detailů z kultovních filmů, které jste přehlédli.