fb pixel
Vyhledávání

7 důvodů, proč jsou indičtí Oscaři důležitější než ti američtí

Americké filmové ceny mají samozřejmě mnohem lepší PR, ale všichni dobře víme, že většina planety stejně kouká na bollywoodské megahity. Jejich výroční ceny ale média trestuhodně opomíjejí!

Václav Rybář
Václav Rybář 23.2.2015, 09:11

1. Větší konkurence

V Hollywoodu se loni natočilo nějakých pět stovek filmů. V Bollywoodu pravidelně vzniká víc než dvojnásobek. Nejen že umí v Bollywoodu líp zacházet s penězi (rozpočty jsou desetinové), ale hlavně jsou mnohem výkonnější. Ve větší konkurenci je al e o dost těžší se prosadit, a tak má soška z Indian International Film Awards mnohem větší váhu.

2. Víc diváků

V Severní Americe se předloni prodalo cca 1,3 miliardy lístků. Indie za stejné období hlásila přes tři miliardy prodaných tiketů. A to nepočítáme velké indické diaspory v Evropě a USA. Jenom ve Státech prý Ind průměrně utratí za importovanou kulturu (CD s hudbou, DVD s filmy) ročně až 800 dolarů. Zásah co do počtu diváků je tak v případě indických filmů nepoměrně větší než u hollywoodských filmů. U těch oscarových to platí dvojnásob. Na ty chodí davy až ve chvíli, kdy nějakou sošku vyhrají. Na bollywoodské blockbustery se chodí ve velkém hned, protože si na nic nehrají.

3. Zajímavější kategorie

Oscaři mají hodně kategorií, ale u většiny z nich člověk vůbec nechápe hodnotící kritéria (např. střih zvukových efektů). V Bollywoodu je všechno přehledné a navíc jsou tu bonusové kategorie pro nejlepší komickou postavičku a nejlepšího záporáka – základní stavební kameny každého dobrého filmu.

4. Putovní charakter

Indian International Film Awards se snaží vyjít divákovi vstříc. Zatímco Oscaři se vždy konají v Los Angeles, jejich indická obdoba za posledních čtrnáct let obcestovala celou zeměkouli. Předávání se konalo např. v Johannesburgu, Amsterdamu, Dubaji, britském Yorkshiru nebo Torontu. Stačí pár let počkat a IIFA se objeví třeba i kousek od nás. S tím u Oscarů určitě nepočítejte.

5. Divácké hlasování

Indové se nebojí hlasy odborné komise konfrontovat s názory diváků, a proto umožňují plebsu hlasovat v identických kategorií a vybírat tak svoje favority. To by Akademie nevydýchala, nemá pro diváky vyhrazenu ani jedinou kategorii.

6. Třídenní párty

Američtí Oscaři jsou o jednom večeru, na který se hvězdy slavnostně nastrojí, čtyři hodiny si odsedí v publiku, a pak jedou někam na soukromou párty nebo rovnou zpátky do luxusní vilky, kde mohou slavit nebo oplakávat výsledky. Indové berou své ceny jako třídenní oslavu svého řemesla. V pátek ráno se přiletí a bujaře se slaví, diskutuje s fanoušky, workshopuje a promenáduje, aby se vše zakončilo předáváním v neděli večer. Přesně v duchu Bollywoodu je IIFA jedna velká párty.

7. Největší hvězdy coby moderátoři

Oscary moderují Evropanům neznámí komici či moderátoři, případně dávno vyhaslé hollywoodské celebrity. Jen výjimečně se v roli moderátora objeví nějaká aktivní hvězda. Indové ovšem útočí největšími kalibry. Moderátor Shah Rukh Khan byl vyhlášen NY Times za největší filmovou hvězdu historie. Počet jeho fanoušků jde do miliard a jeho podobiznu dovede určitě identifikovat víc lidí než fotku Leonarda DiCapria, toho jelimánka, jehož tvář Indovi, Afričanovi nebo Číňanovi opravdu neříká vůbec nic.

TÉMATA

Podobné články

Doporučujeme

Další články