fb pixel
Vyhledávání

#Metoo letos zastínila Movember. Proč není rakovina zásadnější téma než úchylné poznámky od kolegy v práci?

Kde jsou ty krásné časy, kdy jsme celý listopad chodili do společnosti s nechutným knírem na obličeji a svým známým a kolegům jsme tak naznačovali, že upozorňujeme na rakovinu prostaty v rámci celosvětové charitativní akce Movember. Letos však „frčí“ kampaň #MeToo, která je výrazná hlavně díky skandálům kolem hollywoodských hvězd. Přesto – pánové, nezapomínejte na svou prostatu. Ještě je čas si nechat narůst pořádný moustache a hlavně podpořit dobrou věc.

Martin Miko
Martin Miko 15.11.2017, 12:15

Movember vznikl v Austrálii

Titulek pravděpodobně naštve spoustu lidí, ale to není účelem. Kampaň #MeToo je sice důležitá a je dobře, že se o tomto tématu veřejně hovoří, nicméně nesmíme zapomínat, že listopad je dlouhodobě spojován s projektem Movember. Ten má kořeny v roce 2003 v Austrálii, kdy se sešla parta mužů, kteří se rozhodli, že kníry budou poukazovat na rakovinu varlat a prostaty. Plán byl jednoduchý – udělat knír „great again“ a poukázat na mužské zdraví v choulostivých partiích. V prvním roce kampaně se ještě žádné peníze nevybíraly, ale knírová kampaň měla obrovský potenciál k tomu, aby se o rakovině mužských předností začalo nahlas a bez zábran hovořit i v médiích.

Od roku 2004 už existuje nadace Movember, která si klade za cíl zvýšit povědomí a získávat finanční prostředky na podporu prevence a boje proti rakovině prostaty a varlat v Austrálii. Od roku 2007 se postupně Movember rozšířil i do zbytku světa včetně Kanady, Irska, Dánska, České republiky nebo Španělska. V současnosti se jedná o jednu z nejvýznamnějších nevládních organizací na světě.

Podpořit dobrou věc můžete i v Čechách

Držitelem licence Movember pro Českou republiku je Nadační fond Muži proti rakovině. Na webu se dozvíte, že strategie v péči o mužské zdraví je postavena na třech tradičních pilířích, kterými jsou poznej – předejdi – pomoz. „Poznej“ podporuje primárně podporu vědecko-výzkumných projektů týkající se tohoto tématu. „Předejdi“ se zaměřuje na osvětu mezi lidmi, od prevence až po diagnostiku. „Pomoz“ se zaměřuje na realizaci nákupů přístojů pro diagnostiku rakoviny prostaty.

Zapojit se můžete i vy, a to hned několika způsoby. Jedním z nich je ‚vypěstovat‘ si knírek dle svého gusta. Přispět můžete i v rámci pohybové akce s názvem Move, uspořádáním vlastní akce nebo přispěním peněžní částky. Takže směle do toho. Jsme přeci teprve v polovině Movembera. :3

A zde je první rok Donalda Trumpa na postu prezidenta USA.

Podobné články

Doporučujeme

Další články