fb pixel
Vyhledávání

Opakuje se historie? Do německých voleb opět kandiduje otevřeně protižidovská strana

Antisemitismus za druhé světové války připravil v Německu o život miliony Židů. Dnes zde antisemité opět kandidují do voleb.
Zdroj: wikipedia.com

Od konce druhé světové války letos uplynulo 72 let. V Německu je dodnes válka citlivým tématem, neboť právě odsud pocházela zhoubná ideologie nacismu, kvůli které přišly o život miliony obětí. Nedílnou součástí nacismu byl tvrdý antisemitismus a nenávist ke všemu židovskému. Chtělo by se věřit, že se Němci z válečného zla poučili a chyby, kterých se dopustili jejich předci, se nebudou opakovat. Bohužel ale o opaku svědčí fakt, že do nadcházejících voleb kandiduje i otevřeně protižidovská strana.

Jan Palička
Jan Palička 2.9.2017, 12:01

Na děsivé zlo, které za druhé světové války představoval nacismus, nelze zapomenout. I po 72 letech od konce války jsou rány, která nacistická totalita na tehdejší společnosti napáchala, stále živé. Mezi nejhorší zločiny proti lidskosti bezpochyby patří to, co nacistické Německo spáchalo na Židech. Nacismus označoval Židy za největší nepřítele lidstva a požadoval jejich totální vyhlazení. V koncentračních táborech pak bylo zavražděno 6 milionů Židů, kteří se neprovinili ničím jiným než svým původem a vyznáním.

V Německu je válka citlivý tématem a celý národ s sebou dodnes nese stigma, že to byli právě jejich předci, kdo dovolil vzestup Adolfa Hitlera a rozpoutání válečné vřavy a holocaustu, jehož cílem bylo vymazání Židů z povrchu zemského. Chtělo by se proto věřit, že to bude právě Německo, kde lidí poučení z chyb napáchaných v minulosti nedopustí, aby se podobně nenávistná protižidovská ideologie mohla ještě někdy prosadit. Bohužel je to ale zrovna Německo, kde do nadcházejících voleb do spolkového sněmu (Bundestagu) kandiduje i strana, která otevřeně hlásá antisemitské myšlenky.

Na jednotné kandidátce se spolu s ultrakomunistickou německou Marxisticko-leninskou stranou bude o hlasy voličů ucházet i hnutí nazvané Lidová fronta pro osvobození Palestiny. Toto uskupení existující od 60. let můžeme s klidným svědomím nazvat kromě hlasatelů antisemitismu i militantně islámskou teroristickou organizací. Lidová fronta pro osvobození Palestiny má na svědomí několik teroristických útoků na Židy po celém světě. Mimo jiné se jeho členové dopustili únosů tří letadel v 70. letech, útoku na izraelské letiště v Lodu, při němž zemřelo 28 lidí, a v nedávné minulosti i útoku v jeruzalémské synagoze, kde byli ubodáni a ubiti sekyrou čtyři modlící se Židé a jeden policista.

Je smutnou součástí současné levicové politiky po celém světě, že pod záminkou podpory palestinského boje za rovnoprávnost politici tolerují otevřený antisemitismus a nenávist k Židům, která mnohdy od Palestinců dosahuje větší intenzity než od nacistů ve 30. letech minulého století. Zatímco jakoukoliv kritiku islámu označí moderní levice za projev rasismu a xenofobie, pokus o zapálení synagogy je bagatelizován jako oprávněná kritika politiky státu Izrael a nad teroristickými útoky palestinských teroristů na izraelské vojáky a policisty se mávne rukou. Do toho jak EU, tak Spojené státy posílají do Palestiny nemalé finanční prostředky s plným vědomím, že část z nich tamní vláda vyplácí rodinám teroristů jako odměnu za útoky na židovské cíle.

Kandidatura Lidové fronty pro osvobození Palestiny je nicméně i pro levicové strany, které jsou pro Palestince tradičním spojencem, natolik do očí bijící, že i jejich představitelé se nebojí nazývat věci pravými jmény a apelují na spolkové ministerstvo vnitra, aby zakročilo a stranu podporující terorismus zakázalo. Předseda parlamentní skupiny pro německo-izraelské přátelství Volker Beck z německých Zelených prohlásil, že kandidatura Lidové fronty pro osvobození Palestiny je ostudným omylem, k němuž nikdy nemělo dojít.

Zde si přečtěte o tom, jak USA zvažuje ukončit finanční podporu Palestiny.

Podobné články

Doporučujeme

Další články