V akvaparku v pražských Čestlicích se koupala muslimka v burkinách (celotělových plavkách). Kdosi ji vyfotil a vyvěsil to na Facebook, kde se vzápětí objevily desítky nenávistných komentářů. Ty ještě zesílily poté, co se akvapark neobvyklého koupacího úboru zastal. „Všichni návštěvníci musí dodržovat stejné hygienické zásady,“ uvedl. „Zvláštním bodem jsou však novinky posledních let, jako například koupací trička nebo burkini, tedy koupací oděvy zahalující větší část těla. Některé modely zakrývají i hlavu. Toto oblečení je vyrobeno z materiálu vhodného ke koupání. Jedná se o celosvětový trend, se kterým se nesetkáváme jen my v Aquapalace Praha. V tomto případě klientky nic neporušují…“
Xenofobní odpůrci burkin z toho měli málem infarkt: „Jak nic neporušují?! Muslimky nám přece těmi svými hábity berou naše tradice! V Čestlicích probíhá skrytá islamizace a vedení akvaparku je to jedno? Tam se už koupat nikdy nepůjdu!“
Jenže je to celé nesmysl, respektivě bouře v bazénku vody. Evropská kultura stojí na toleranci. Můžete dělat cokoli, co není zakázáno zákonem, vyhláškou nebo provozním řádem. Kdybych se šel do Čestlic vykoupat dejme tomu s cedníkem na nudle na hlavě, byla by to jen a pouze moje věc. Neudělám to – vypadal bych jako blázen. Ale mám svobodu si ten cedník nasadit, a to je důležité. Před rokem 1989 jsme ji neměli a policajti nás honili za dlouhé vlasy, číra, trička s nápisy... Teď už nás za vzhled a oblečení nikdo honit nemůže. Važme si toho a přejme tu svobodu ostatním.
Je jen na majiteli akvaparku, jaká tam stanoví pravidla pro plavky. Na mně jako na návštěvníkovi pak je, jestli ta pravidla přijmu, nebo ne. Návštěva akvaparku není povinná. Pokud se mi tam něco nelíbí (třeba něčí koupací úbor), prostě tam nelezu, a je to.
Provozovatel akvaparku v Čestlicích se rozhodl, že jediným měřítkem k posuzování plavek je hygiena. Prostě to musejí být plavky, tedy oděv z materiálu určeného ke koupání. Burkini to splňují, na rozdíl třeba od džínových kraťasů nebo bermud, ve kterých lidé přijdou zvenku. Tím je to celé vyřešeno. A že je to nehygienické? Většina Čechů jsou čuňata. Schválně – kdo z vás se před vstupem do bazénu poctivě umyje mýdlem bez plavek?
Představte si opačnou situaci: nějaký zákon nebo vyhláška by určité plavky zakázala. Poslanci by odhlasovali, že se nesmíte koupat v červených, zelených, příliš krátkých (nebo příliš dlouhých), ženám by nepovolili „necudná” tanga“ a mužům plavky příliš vytahané… To by byla skutečná totalita, a ne nějaké burkini. Burkini jsou paradoxně naopak projevem demokracie, svobodou obléknout si to, co není zakázáno. O žádný „útok na evropské hodnoty“ navíc nejde už z historických důvodů. Ještě naši pradědové se koupali v pruhovaných trikotech s dlouhými nohavicemi a naše prababičky nosily k vodě cudné plavecké úbory s nabíranými sukněmi. Kdybyste tu bizarní koupací garderobu našli někde ve skříni a vzali si ji do Čestlic, ohrožovalo by to snad Evropu?
Akvapark je soukromý prostor určený k podnikání. Není to škola, nemocnice ani jiný veřejný prostor, kde platí zvláštní předpisy pro oblékání žáků nebo personálu. Domáhat se v soukromém prostoru regulace coby zákazník určitého plaveckého úboru je nesmysl. Komu se burkini nelíbí, má přece svobodu do akvaparku nejít. Ať se každý koupe, v čem chce, pokud jsou to plavky.
Hranicí je ale zahalování obličeje. Západní kultura stojí na tom, že vždy vidíte, s kým máte tu čest (tedy s výjimkou včelařů, motorkářů nebo návštěvníků maškarního plesu). Některé evropské země proto na veřejnosti zakazují burky, nikáby a další oblečení muslimských žen, zakrývající vše s výjimkou očí. To je podle mne zcela v pořádku.
Neřešme druhé, řešme sami sebe.
A TADY si přečtěte o jedenácti věcech, za které by se měli Češi do krve stydět.