fb pixel
Vyhledávání

6 zajímavostí o olympijských hrách - nejstarší a nejznámější sportovní události

Zdroj: goodcornwallguide.co.uk

Jednou z nejstarších sportovních událostí jsou bezesporu antické olympijské hry, které se poprvé konaly 8. července 776 před Kristem ve starořecké Olympii, tedy již téměř před třemi tisíci lety. Olympia leží na poloostrově Peloponés a dle řeckých bájí a pověstí zde sídlil bůh bohů Zeus spolu se svou manželskou Hérou. Do dnešních dnů se dle tradic konají OH pravidelně jednou za 4 roky. Původně se soutěžilo pouze v běhu a celé hry trvaly pouze jeden den. Postupně se však přidávaly další sportovní disciplíny a program jednotlivých sportů byl rozdělený do více dnů. Zde je 6 zajímavostí o olympijských hrách.

Martin Miko
Martin Miko 9.7.2017, 08:00

1) Prvním vítězem olympijských her byl kuchař

Od prvních historických olympijských her z roku 776 před naším letopočtem se registrují jmenovitě jednotliví vítězové disciplín. Jelikož první antické OH byly pouze o soutěži v běhu, existuje jen jeden vítěz. Tím se stal jistý Koroibos, který pracoval jako kuchař ve městě Élida. Přesněji zvítězil v běhu na jedno stadium, což byla vzdálenost zhruba mezi 175 až 200 metry. Dnešní olympijský stadium měří přesně 192,27 metru.

2) Během olympijských her se neválčilo

Součástí olympijských her panoval všeobecný mír, který byl označován termínem ekecheiria, což znamenalo vyvarovat se držení zbraně. Během OH bylo nemyslitelné, aby na půdu Olympie vstoupil jakýkoliv voják se zbraní v ruce či ozbrojený jedinec. Všichni, kteří se zúčastnili této sportovní události, měli zajištěnou volnou cestu do Olympie a zpět a to i přes území států, se kterými byli ve válečném konfliktu. Tento zákon byl údajně zaznamenán i písemně, jeho text se bohužel nedochoval.

3) První novodobé olympijské hry se konaly v Athénách

Novodobé OH se konaly v dubnu 1896 v řeckém hlavním městě Athény. Sportovní událost trvala deset dní a tehdy se sjelo 245 sportovců ze 13 zemí světa. Ti soutěžili v celkem 9 sportovních odvětvích a 43 disciplínách. Pro zajímavost, na posledních letních olympijských hrách v Riu soutěžilo 11 303 sportovců z 207 zemí světa. Poprvé se zde navíc konal marathónský běh, který vyhrál řecký běžec Spyridon Louis, který trať uběhl za necelé tři hodiny. Dnešní světový rekordman Dennis Kimetto uběhl maraton za čas 2:02:57.

4) Zimní olympijské hry se konají až od roku 1924

Vrcholové sportovní soutěžení v zimních sportech započalo až ve 20. století. První zimní OH probíhají pravidelně každé čtyři roky od roku 1924. Do roku 1992 se konaly ve stejném roce jako letní hry, poté se však olympijský výbor rozhodl, že se budou zimní a letní OH budou konat vždy po dvou letech. První zimní OH se konaly ve francouzském městě Chamonix v rozmezí od 25. ledna do 4. února 1924.

5) Olympijská pochodeň se zapaluje ve starověké Olympii

Olympijský oheň, jakožto jeden ze základních symbolů OH, připomíná antickou legendu o Prométheovi, kterému Zeus ukradl oheň a dal ho lidem. Dle tradice musí být oheň udržován po celou dobu trvání olympiády. Tento starověký zvyk byl obnoven při OH v Amsterdamu v roce 1928, o 8 let později se stal součástí olympijských tradic spolu se štafetou v předávání ohně, na jejímž konci je zapálena obří pochodeň v místě konání samotných her. Tradičně se role zapálení obří pochodně ujímají významné osobnosti z oblasti sportu.

6) Olympijské kruhy existují přes sto let

5 barevných protínajících se kruhů, které se staly symbolem olympijské vlajky, navrhl v roce 1914 zakladatel moderních olympijských her francouzský pedagog a historik Pierre de Coubertin. Oficiálně byly kruhy použity až na Letních olympijských hrách v Antverpách v roce 1920. Vlajka s pěti kruhy je tradičně vztyčována vždy během zahajovacího ceremoniálu každých OH. Barevné kruhy na vlajce vyjadřují jednotlivé kontinenty (modrá – Evropa, žlutá – Asie, Černá – Afrika, Zelená – Austrálie Oceánie a červená – Amerika).

A TADY si přečtěte 6 zajímavostí o Janu Husovi.

Podobné články

Doporučujeme

Další články