V konžské metropoli Kinshasa byla křesťanskými teroristy přepadena věznice, ze které pak uprchly tři tisíce trestanců. Podle iDnes bylo cílem útoku osvobození Ne Muanda Nsemiho, lídra křesťanské sekty Bundu dia Kongo (BDK). „Zadržen byl letos v březnu po sérii krvavých střetů mezi jeho příznivci a strážci zákona,“ uvádí iDnes. „BDK chce, aby oblast středního Konga získala nezávislost a připojila se k částem sousední Konžské republiky, Angoly a Gabonu, tedy k územím, která kdysi tvořila historické konžské království.“
Takhle vypadají přestřelky mezi Bundu di Kongo a vládními jednotkami:
Co je to BDK? Další zdroje uvádějí, že tato křesťanská sekta byla založena v roce 1986 (respektive snad už v roce 1969) jako „náboženská skupina s globální vizí“. Hájí kulturní a ekonomické zájmy obyvatel západního Konga, kteří jsou převážně příslušníky křesťanské církve Kimbanguist (oni sami se považují za křesťany, což je klíčové).
BDK sní o vytvoření nezávislého etnického konžského království, které by zahrnovalo o části okolních afrických zemí. Kostely BDK slouží i jako výcvikové tábory, produkující bojovníky, přesvědčené o své neporazitelnosti. Sílu a nezranitelnost jim mají dodávat různé relikvie a magické fetiše. S vládními silami se přívrženci často krvavě střetávají na demonstracích a politických shromážděních. Během posledních čtyř let zabili nejméně dvě stovky policistů a i proto je BDK v Kongu zakázána.
Vůdce křesťanské sekty BDK se teď prý útočníkům z věznice podařilo osvobodit, přičemž podle britské BBC přitom zahynuly desítky lidí. Představme si to samé s rozdílem, že by útočníkem nebyli radikální a extrémističtí křesťané, ale muslimové. Čeští obhájci evropských tradic a islamofobové by hned spustili povyk. Jejich klasická mantra „křesťanství je mírumilovné, islám je vražedný“ teď byla vyvrácena realitou.
„Jsou to separatisté,“ psal na Facebooku Vít Zvánovec. „Vydávat je za křesťany je stejné jako vydávat Luganskou republiku za pravoslavnou.“ Jenže to prostě není pravda. Respektive pokud to snad pravda je, pak musíme ISIS označovat nikoli za radikálně muslimské hnutí, ale za „pouhé“ syrské a irácké separatisty. Což je nesmysl. Svět je prostě složitější, než se nám domácí xenofobové pokoušejí namluvit. Radikální křesťané jsou stejným nebezpečím, jako extrémističtí přívrženci jiných náboženství.
A TADY si přečtěte srovnání bible a koránu, které se islamofobům nehodí.