fb pixel
Vyhledávání

Ničí Sobotka svou nečinností český sport? Hejtmani a primátoři bijí na poplach

Sobotka prožívá největší politické i osobní neúspěchy v životě. Nejspíše hodně přemýšlí nad tím, co bude dál.
Zdroj: profimedia.cz

V souvislosti s kauzou týkající se dotačních podvodů v českém sportu, v rámci které byl zatčen předseda FAČR Miroslav Pelta a náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, došlo nejen k rezignaci samotné ministryně Kateřiny Valachové, ale i k pozastavení většiny dotačních programů pro český sport. V rámci probíhající vládní krize se k situaci staví premiér Bohuslav Sobotka laxně a nachází se pro něj na druhé koleji, sportovní svazy ale bijí na poplach s tím, že pozastavení dotací ohrožuje jejich samotnou existenci. Ke sportovcům se nyní přidávají i krajští hejtmani a primátoři mnoha českých měst, kteří apelují na Sobotku, aby situaci rychle vyřešil. Jinak prý uvrhne český sport do nejhorší krize v historii.

Jan Palička
Jan Palička 18.5.2017, 15:14

Když před dvěma týdny proběhla policejní razie, během níž byl zadržen předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta a náměstkyně ministryně školství Simona Kratochvílová, málokdo tušil, jakých rozměrů kauza nabere. Pelta s Kratochvílovou skončili ve vazbě, provalilo se, že jsou milenci a společně měli ovlivňovat přiznávání dotací ve výši přes půl miliardy. V reakci na kauzu rezignovala Kratochvílové nadřízená, ministryně Kateřina Valachová, a došlo i k pozastavení většiny dotačních programů pro český sport s výjimkou těch pro sportovní reprezentaci.

Zastavení dotací na sport zasáhlo jednotlivé sportovní svazy v nejcitlivějším období. Běžně bylo zvykem, že svazy mohly s penězi od státu disponovat již koncem dubna. Nyní ani na konci května nikdo neví, kolik peněz a jestli vůbec nějaké obdrží. Představitelé svazů a sportovních organizací začínají upozorňovat, že nastalá situace vážně ohrožuje český sport jako takový. Nejasný je osud mnoha sportovních klubů jak dospělých sportovců, tak dětí a mládeže. Je ohrožen provoz sportovních zařízení, jejich opravy a byly zastaveny též investice do nových veřejných sportovišť.

Současná situace se netýká jen profesionálních sportovců, ale i obyčejných lidí, kteří se sportu věnují ve volném čase. Obzvláště u mládeže by mohla situace vést k výpadku tréninku mladých talentů napříč sportovními odvětvími. Premiér Bohuslav Sobotka nicméně řeší vládní krizi, a tak je pro něj krize sportovní na vedlejší koleji. Nebezpečnost této situace a možné dopady nečinnosti Sobotky si začínají uvědomovat již i politici. Několik krajských hejtmanů a primátorů větších měst premiéra vyzvalo, aby okamžitě začal jednat.

Podle hejtmanů a primátorů situace přerůstá v nejhorší krizi v moderní historii českého sportu a je potřeba ji urychleně vyřešit, jelikož se dotýká stovek tisíc občanů. Vyzývají proto Sobotku, aby se do řešení situace na ministerstvu školství, které je navíc v gesci jeho ČSSD, pustil se stejnou vervou jako do řešení krize na ministerstvu financí.

Pod výzvou jsou podepsaní šéfka Asociace krajů a hejtmanka Karlovarského kraje Jana Vildumetzová, hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák, hejtmanka Středočeského kraje Jaroslava Pokorná Jermanová, hejtman Jihomoravského kraje Bohumil Šimek, hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk, pražská primátorka Adriana Krnáčová a primátoři Ostravy, Brna, Děčína, Českých Budějovic, Pardubic a Chomutova.

Tady se pak dozvíte více o kauze Pelty a Kratochvílové.

Podobné články

Doporučujeme

Další články