fb pixel
Vyhledávání

Terorismus a volby: Zamíchá útok v Paříži francouzským prezidentským kláním?

Francie opět pocítila terorismus na vlastní kůži. Ovlivní to výsledky prezidentských voleb?
Zdroj: profimedia.cz

Paříž zažila za poslední dva roky již několikátý teroristický útok. Devětatřicetiletý islamista na proslulé promenádě Champs-Élysées zabil policicstu a další čtyři lidi zranil. Výjimečný je tento útok tím, že se odehrál pouhé tři dny před prvním kolem už tak vyhrocených prezidentských voleb. Může zrůdný čin zamíchat vyrovnaným pořadím kandidátů a nahrát do karet krajně pravicové Marine Le Penové, nebo na něm naopak vydělají levicoví kandidáti s apelem na soudržnost a boj proti xenofobii?

Jan Palička
Jan Palička 21.4.2017, 13:41

Francie drží mezi Evropskými zeměmi smutné prvenství. Za poslední dva roky je na prvním místě co do počtu spáchaných teroristických útoků na svém území. Po masakrech v redakci Charlie Hebdo, na fotbalovém stadionu a v klubu Bataclan a děsivém nájezdu kamionem do lidí v Nice teroristé opět zaútočili na Paříž. Útočník s automatickou zbraní spustil střelbu na policejní dodávku na třídě Champs-Élysées, jednoho policistu zabil, tři zranil a zranění utrpěl i procházející turista.

Útok devětatřicetiletého muslimského radikála Karima Cheurfiho, který se již narodil ve Francii, nijak nevynikal počtem obětí ani tím, jakým způsobem byl spáchán. Unikátní byl jen tím, že k němu došlo pouhé tři dny před konáním prvního kola francouzských prezidentských voleb. Kampaně pětice kandidátů jdou až na dřeň, dochází k velmi vyhroceným střetům jednotlivých kandidátů a navíc jsou jejich výsledky v předvolebních průzkumech nebývale vyrovnané. To vše by ale teroristický útok mohl změnit.

Právě ohrožení terorismem a přístup k imigraci a islámu je jedním z velkých témat těchto prezidentských voleb. Na jedné straně stojí nacionalistická předsedkyně krajně pravicové Národní fronty Marine Le Penová, která využívá negativních nálad ve společnosti a slibuje uzavření hranic a zákaz islámu, protí ní stojí kandidáti s ne tak úplně vyhraněným názorem, ale i levicoví Jean-Luc Melénchon nebo Benoit Hamon, kteří naopak v přijímání uprchlíků hodlají pokračovat a jakékoliv projevy nesnášenlivosti vůči muslimům tvrdě trestat. Zatímco doposud debaty probíhaly v rovině spekulací a odkazování na minulé útoky, teď budou mít jak kandidáti, tak voliči před očima teroristický útok v centru hlavního města, ke kterému došlo pár hodin před volbami.

Jak reálně útok volby ovlivní, je těžké odhadnout. Asi nejrozumněji působí návrh pravicového kandidáta Francoise Fillona, aby kvůli útoku kandidáti zanechali všech debat i kampaně a nechali občany, ať se rozhodnou. Vzhledem k tomu, že značná část Francouzů ale ještě neví, komu hlas dá, najde Fillonův návrh u ostatních kandidátů jen stěží podporu. Na jednu stranu asi největší potenciál populisticky útok vytěžit má Marine Le Penová, která ho ve své protiislámské rétorice použije jako potvrzení všeho, před čím varovala. Na druhou stranu možná že voliči vyslyší spíše levicové kandidáty s apelem na to, že xenofobní rétorika stejně nikoho neochrání a je potřeba k terorismu přistupovat systematicky. Třetí možností je, že z toho všeho budou profitovat centristé, kteří se k daným tématům moc nevyjadřují a budou tak představovat alternativu k extrémním přístupům jak pravice, tak levice.

TADY najdete další otázky, na které se máme po útoku v Paříži ptát.

Podobné články

Doporučujeme

Další články