fb pixel
Vyhledávání

Treková vychytávka k nezaplacení: databáze nouzových přístřešků

Blíží se déšť, nemáte stan a přemýšlíte, kam složit hlavu? Pak by vám rozhodně neměly uniknout tyhle stránky. Geniální nápady bývají až dětsky jednoduché...

Ivan Brezina
Ivan Brezina 7.4.2017, 11:28

Jste na vandru a máte s sebou na kole mobil s přístupem na internet? Můžete se díky němu vyvarovat riziku náhlé změny počasí. Stačí jen jít na stránku boudy.info, což je otevřená databáze chat, boud a bivaků. Nejrůznějším více či méně bizarním „ad hoc“ přístřeškům typu krmelců, seníků, opuštěných domů nebo třeba verand lesnických srubů jsme kdysi v době trampingu říkali „nouzáky“ a pečlivě jsme si je kreslili do map. Teď je tu technologie a sdílený obsah generovaný přímo outdoorovou komunitou.

Jak to funguje? Když na svých vandrech, trecích a cestách kdekoli po světě objevíte místo, kde se dá zadarmo ‚složit hlava‘, uložíte ho na tyhle stránky, kde si ho pak mohou snadno vyhledat ostatní vandráci, cyklisté, vodáci nebo VHT turisté v nouzi (VHT = vysokohorská turistika – pozn. red.). Každý objekt se hledá logicky systémem „země, oblast, lokalita“, přičemž v každé oblasti vždy vidíte, kolik už je tam objektů. Anebo můžete hledat i v klasické přibližovací mapě světa s vloženými ikonami objektů.

V databázi je aktuálně 32 zemí a 1387 objektů, což ale samozřejmě není reprezentativní ani vyčerpávající výběr. Záleží jen na tom, kam (a jak moc) čeští outdooráci jezdí. V Česku najete 431 objektů, na Slovensku 257, v Itálii 388, v Rakousku 62, v Rumunsku 35… Ve vzdálenější cizině vám boudy.info poradí nouzový nocleh třeba v Nepálu, Egyptě nebo Kyrgyzstánu.

Systém rozlišuje tři typy objektů (bivaky, boudy a chaty různé úrovně komfortu), ale jsou v něm třeba i tábořiště, posedy nebo jeskyně. Prostě cokoli, kde se dá přespat akde v případě deště nepromoknete. Nechybí ani fotky, GPS souřadnice, nejbližší zdroje vody, popis přístupové cesty nebo informace o tom, kolik se v daném „nouzáku“ vyspí lidí. A je tu také diskusní fórum s čerstvými zkušenostmi, zážitky a užitečnými radami.

Samozřejmě to není vždy úplně stoprocentní a někdy ani legální – nikdo vám nezaručí, že vás uprostřed noci nevyžene nějaký příliš agilní lesník nebo policajt. Jenže takové riziko je právě součástí dobrodružství. I to je důvod, proč spíme raději venku než někde v hotelu.

A TADY si přečtěte, kam se vydat na sedm dlouhých treků Evropou.

Podobné články

Doporučujeme

Další články