Archeologové v káhirské čtvrti Matariya již dříve našli pozůstatky starověkého města Heliopolis. Zde také právě faraon Ramesse II. nechal postavit chrám slunečního kultu, který byl jedním z největších v Egyptě. Podle archeologů byl téměř dvakrát tak velký jako Amonův chrám v Karnaku. V období starověkého Říma a Řecka byl několikrát vypálen a nenávratně zničen. Obelisky byly přepraveny do Alexandrie či do Evropy a zbylé opracované kameny byly rozkradeny a následně použity při budování Káhiry.
„Minulé úterý mi zavolali, že objevili obrovskou křemencovou sochu, pravděpodobně Ramesse II.,“ řekl agentuře Reuters ministr památek Chálid Ananí.
Nalezení takové sochy je pro historiky skutečně převratným objevem, díky kterému se můžeme dozvědět více o dosud neznámé kapitole egyptské historie. Ramesse II. je považován za nejmocnějšího vládce starověkého Egypta. Někdy je také příznačně označován jako Ramesse Veliký. Vedl nespočet vojenských expedicí a zasloužil se o rozšíření území Egypta. To za jeho vlády sahalo od Sýrie po Núbii. Vládl v letech 1279-1213 př.n.l. v době Nové říše a byl třetím panovníkem 19. dynastie.
Část pískovcové sochy, kterou zatím archeologové objevili, měří přes 8 metrů. Spolu s ní objevili také menší sochu faraona Setiho II. (vnuka Ramesse II.) a část obelisku pokrytého hieroglyfy. Archeologové chtějí co nejdříve odkrýt zbytek z velkého monumentu a po dokončení restaurátorských prací celou sochu s velkou slávou vystavit u vchodu do nového Velkého egyptského muzea, které se má otevřít v roce 2018.
Vláda doufá, že nový objev pomůže znovu nastartovat příliv turistů, kteří se Egyptu v posledních letech vyhýbali kvůli neustálým politickým převratům a teroristickým útokům.
Co myslíte, pomůže to?
Další sochy Ramesse II.
A TADY máte 9 zdí, proluk a plotů, které dělí svět.