S různými „kurzy přežití“ se v poslední době roztrhl pytel. Většinou jsou to zážitkové nebo teambuildingové akce, kde se projdete se po lese, zahrajete paintbal a zajezdíte na čtyřkolkách. Bushcraft víkend je něco zcela jiného. Cílem takového víkendu je něco se naučit – ne si za pár stokorun zahrát na drsňáky.
Přežít a užít si to
Bushcraft je jedna z mnoha disciplín outdooru, tedy zjednodušeně řečeno aktivit, které se provozují venku v rámci návratu k přírodě. V běžném městském životě máme těchto aktivit čím dál tím méně, pokud nepočítáme jogging v parku, procházky se psem nebo nedobrovolný nocleh na lavičce po nějaké brutální kalbě do bezvědomí (pozor, to je jen vtip!). Nejde jen o to, že nám chybí něco velmi podstatného, co naši předkové běžně zažívali po stovky generací. Outdoor je prostě zábavný (viz naše stálá produktová rubrika), a pro bushcraft to platí dvojnásob.
Co přesně bushcraft zahrnuje a čím se liší od jiných outdoorových disciplín, jste se mohlo dočíst v tomto rozhovoru se dvěma jeho šumperskými propagátory, Tomášem Jurkou a Tomášem Böserem. Shrňme jen, že je spojen s uměním přežití v divočině, ale i se zábavným a především s pohodlným pobytem v přírodě. Zahrnuje hledání potravy, táboření, práci s nožem, orientaci a další ‚primitivní‘ dovednosti – včetně znalosti přírody a ohleduplného chování k ní.
Daleko od hlučícího davu
Bushcraft není žádná novinka – schopnosti spojené s životem (a přežitím) v přírodě jsou staré jako lidstvo samo. Byly využívány už před desítkami tisíc let a jsou užitečné i dnes, třebaže už k něčemu trochu jinému. V dnešní přetechnizované době plné spěchu, hluku a smradu balancuje člověk v konzumním světě na hranici nejen fyzického, nýbrž i duševního vypětí. A neodpočinete si často ani venku. Ze všech koutů na vás vykukuje cestování po památkách, hospody a značené cesty. Vše je zaplněné turisty a výletníky, kteří křičí a civějí do displejů svých mobilů a tabletů.
Jsou lidé, kteří tohle zažívat nechtějí. Chtějí vyrazit do přírody sami, ale nemají potřebné znalosti. Na bushcraft víkendech je můžete získat. Každý z nás to má v sobě ještě z dob dětství. K radosti a štěstí nám tehdy stačilo tak málo – rosa v trávě, rozvodněný potůček, lezoucí šnek nebo vypasený luční koník. Pamatujete si na to příjemné vzrušení z toho, když začne padat první sníh? Když opadává petsrobarevné listí anebo když zamrznoou louže? Zkuste se vrátit ven do tohoto dětského, hravého, zábavného a přirozeného světa.
Co všechno se naučíte?
Bushcraft víkendy probíhají buď nedaleko Plzně nebo u šumavského Lipna. Dozvíte se na nich, jak se v přírodě pohybovat tak, aby netrpěla. Jak se chovat k rostlinám, zvěři a přírodě jako celku a jak poznávat a využívat její dary. Jaká jsou nebezpečí číhajících v přírodě (vítr, bouřky, zvěř a další) a jak se na ně připravit. Některé nápady jsou skutečně kreativní a osvěžující:
Seznámíte se rovnež se základy zdravovědy a první pomoci a s užitečnými rostlinami (léčivými i jedlými). Zjistíte, kde najít čistou vodu a jak si ji upravit pro pitné účely. Dozvíte se, jaké vybavení si vzít s sebou. Někdo zvládne několik dní v přírodě jen s nožem, jiný si bere velký batoh plný vychytávek.
Je ale úplně jedno, s jakým vybavením, nebo v jaké výstroji ven vyrazíte. Důležité je, jak budete na pobyt venku nahlížet. Jak třeba v přírodě přenocovat a ráno odejít z uklizeného místa, aby nikdo nepoznal, že tam někdo byl?
Bushcraft víkendy mají několik úrovní a účast na nich není omezena věkem. Probíhají vždy od pátku večer do neděle odpoledne. Na co ještě čekáte? Zkuste to!
Anketa
Spali jste někdy pod širákem?