fb pixel
Vyhledávání

Nevíte, co dělat v létě? Zkuste bushcraft!

Do lesa stačí jen pár základních věcí
Zdroj: www.bushcraftshop.cz

Taky máte často chuť prohodit komp oknem, zapálit byt, rozmlátit auto sekerou a utéct někam hluboko do lesů? Ano, zpátky k přírodě... Dvěma přívržencům „lesního“ hnutí bushcraft jsme proto položili osm otázek.

Ivan Brezina
Ivan Brezina 5.5.2016, 15:50

V Šumperku to ve venkovních aktivitách žije. Kromě toho, že tu sídlí Tilak, tu Tomáš Jurka a Tomáš Böser provozují bushcraftový obchod a informační portál. Nedávno založili i dětský bushcraftový oddíl. O čem je ale vlastně řeč?

1. Pro ty, kdo o bushcraftu ještě neslyšeli: co to je a kdy se ten termín v Česku poprvé objevil?

Jurka: U nás se o bushcraftu mluví teprve asi pět let, ale v anglosaských zemích a na Severu ho znají odedávna. V Česku bushcraft navázal na stoletou tradici trampingu a skautingu, které používaly termín woodcraft. To je skoro to samé, ale bushcraft je trochu širší pojem. Zahrnuje totiž nejen zkušenosti lovců kožešin, zlatokopů s dobrodruhů, ale i znalosti přírodních národů a našich předků.

Böser: I ve střední Evropě lidé odedávna žili v každodenním kontaktu s přírodou. Aby v ní naši pradědové fungovali, používali jednoduché nástroje – nůž, sekeru, pilu… Jde jen o to všechny tyhle znalosti a zkušenosti oživit. Bushcraft by se dal volně přeložit jako “křovácké dovednosti”. Africké kmeny tak žijí dodnes.

2. Zmiňujete tramping. Pro Čechy je tedy vlastně bushcraft “staré víno v nové lahvi”...

Jurka: Přesně tak. Vlastně jde o trampování, až na to, že bushcraft není tak ortodoxní. Abyste se “zařadili”, nemusíte mít lžíci v kanadě, usárnu a liščí ohon za kloboukem. Do přírody si každý oblékne to, co mu vyhovuje a v čem se venku cítí dobře. Oproti klasickému outdooru ale bushcraft preferuje přírodní barvy.

Böser: I proto se s bushcraftem ztotožňuje řada starých trampů. Píšou nám na web bushcraftportal.cz, kde zveřejňujeme různé návody na aktivity v přírodě, recenze vybavení… Prostě děláme osvětu.

3. Kdo je typický návštěvník vašeho webu a obchodu?

Jurka: Muž od dělníka po manažera, který má pozitivní vztah k přírodě. Rád vyráží do lesa, kde se chce odreagovat, vypnout mozek a být sám sebou. A taky se zdokonalovat, bavit se a hrát si.

4. Co buscraftová literatura? Jaké knihy čtete?

Jurka: Setona, Londona, Foglara… Přes všechny tyhle knihy se bushcraft propojuje se skautingem, který ale na rozdíl od něj není tak úzce zaměřený na přírodu. Skauti kladou důraz i na křesťanskou víru, zpívání a hraní her. Nás víc zajímá táboření. I proto jsme v Šumperku založili bushcraftový oddíl, ve kterém se děti snažíme zvednout od počítačů a dostat je do lesa.

5. Jak souvisí bushcraft se survivalem?

Böser: Asi nejznámější představitel survivalu, britský dobrodruh Edward “Bear” Grylls lidi učí, jak zvládnout nebezpečné situace s využitím bushcraftových dovedností. Jde o to, jak přežít. Luk, křesadlo nebo třeba filtraci vody tedy survival používá jen proto, aby se člověk dostal z lesa co nejrychleji zpátky do civilizace. V klasickém bushcraftu, jehož asi nejznámější tváří je Brit Ray Mears, chci v přírodě zůstat a užít si to.

Jurka: Bushcraft je hodně o vědomostech, dovednostech a každodenním zdokonalování. Zvířata, rostliny nebo třeba počasí se lidé učí poznávat proto, aby se v přírodě pohybovali co nejpohodlněji. Není to tedy trénink na přežití v extrémních situacích. V bushcraftu můžete rozdělat oheň třením dvou dřev stejně dobře jako zapalovačem Zippo. Vymlouvat vám to nikdo nebude.

Böser: Bushcraft sází i na hravost a tvořivost. Jeho součástí je třeba stavba přírodních přístřešků, vyřezávání nádob…

6. A co lov?

Jurka: V Česku jsme bohužel omezeni zákonem. Na Aljašce nebo ve Skandinávii si člověk s pomocí luku, pasti a dalších tradičních technik uloví zvíře a připraví si z něj jídlo. V Česku by to bylo pytláctví. I český bushcraft hodně sází na vaření, ale maso si do lesa musíme přinést z obchodu. Jsme trochu ochuzení, ale v lese najdeme aspoň borůvky, maliny, houby, léčivé rostliny…

7. Jak se bushcraft vymezuje proti klasickému outdooru?

Böser: Bushcraft víc sází na přírodní materiály: dřevo, kůže, vlna… Outdoor je hi-tech “hračičkářský”. Jde v něm i o výkon, třeba o délku túry nebo nastoupanou výšku. V bushcraftu do přírody vyrážím ne proto, abych někam daleko došel, ale abych si to tam užil aktivitami, které mám rád. Třeba tábořením nebo zdokonalováním se v různých “primitivních” dovednostech.

8. Některé potřeby pro booshcraft sami vyrábíte. Co byste doporučili?

Jurka: Pyšní jsme na nůž Křovák, který jsme vyvinuli ve spolupráci s nožířem Gerdem Strohbachem. Typická bushcraftová kudla má díky tvaru odvozenému od skandinávských nožů specifickou použitelnost. Není to přeplácaný nůž na přežití, ale dají se s ním perfektně zpracovat potraviny, naštípat dřevo nebo třeba vyřezávat.

Více: bushcraftportal.cz, bushcraftshop.cz

Anketa

Spali jste někdy pod širákem?

Anketa se načítá...

A pokud jste pod širákem ještě nikdy nespali a chtěli byste to zkusit, tady se dočtete, proč vám to v Česku nikdo nemůže zakázat.

Podobné články

Doporučujeme

Další články