Perfektně upravené svahy s umělým zasněžováním? Spousta vleků, abyste nemuseli čekat ve frontě? Půjčovny s širokým výběrem různých typů lyží? Chaty s občerstvením lokálními produkty a zábavným après ski? To všechno je už dnes standard. Lyžařská střediska se proto předhánějí, čím dalším přilákat sjezdaře. Což je fajn – i při sjezdování totiž platí základní tržní poučka, podle které na konkurenci nakonec nejvíc vydělá zákazník.
Rakouský areál Ski amadé spojuje pět regionů a pětadvacet lyžařských středisek. Celkem 270 lyžařských vleků a lanovek a 760 kilometrů sjezdovek ale pro lyžaře paradoxně znamená trochu problém. Jak se v tak široké nabídce zorientovat? Jak vyzkoušet právě ty sjezdovky, které vám osobně sednou a budou vás nejvíc bavit? Jak si vybrat chatu na oběd nebo vyhlídku na vyfocení selfíčka? Jak vyřešit třeba tak banální problém, jako že se vám chce na záchod? A pokud během dne po různých sjezdovkách přejedete až kamsi do odlehlých údolí, jak trefit zpátky domů na chatu?
Jako v Gripenu
Až doteď jsme vše řešili s pomocí papírové mapy, kterou jsme dostali při koupi permanentky. Proč ale na kopci zastavovat a nechat si větrem rvát mapu z ruky? Můžete si pomoci mobilem s GPS nebo si stáhnout speciální aplikaci, kterou už dnes nabízí řada středisek. Pak ale musíte platit za data nebo hledat wi-fi hotspot.
„A co to všechno nacpat do brýlí?“ řekl si někdo chytrý. Ve Ski amadé si tak od loňské sezony jako v první lyžařské oblasti na světě můžete vyzkoušet takzvané smart ski goggles, jejichž tvůrce se nechal inspirovat průhledovými displeji ve stíhačkách.
Společně s firmou Evolaris byla vyvinuta aplikace, která lyžařům přenáší důležité informace přímo do zorného pole a v reálném čase.
Datové brýle ukážou cestu k chatám s občerstvením, vlekům, lanovkám a zábavním parkům. Zobrazí vaši aktuální jízdní rychlost i maximální dosaženou rychlost, celkově naježděnou vzdálenost, spálené kalorie a další osobní informace. Průběžně se do nich načítají údaje o počasí, stav sjezdovek nebo bezpečnostní upozornění. Tohle všechno se lyžaři zobrazuje v pravém dolním poli brýlí, aby ho při jízdě nic nerušilo. Brýle se přitom dají nastavit tak, že se od určité rychlosti samy vypnou, aby neodváděly vaši pozornost.
Kudy na grog?
Smart ski goggles vás aktivně upozorní na zajímavosti, kolem kterých právě jedete. Blížíte se k chatě s grogem? Brýle ji zobrazí. Je u kraje sjezdovky dobré místo k fotografování? Brýle na něj upozorní.
Chcete se podívat na web kamery z jiných míst areálu, abyste si mohli vybrat jinou sjezdovku? Přenos z nich najdete přímo v brýlích. Směr a vzdálenost k nejbližší chatě nebo nejbližšímu vleku přitom brýle ukazují i v režimu off-line. Jakmile se znovu připojí přes nejbližší hotspot, všechny údaje se v nich automaticky aktualizují.
Podstatná informace je, že si smart ski goggles nemusíte kupovat. Za 19 eur na den se dají půjčit. Obsluhují se malým dálkovým ovládáním na zápěstí. Bezpochyby je to začátek trendu, který se z rakouského Ski amadé rozšíří i do dalších horských středisek.
Anketa
Co dalšího by měly smart ski googles ještě umět?
A TADY máte 10 důvodů, proč vyrazit lyžovat do Livigna.