„Komentované vydání mnichovského Ústavu pro soudobé dějiny (IfZ) má za cíl přispět k politické osvětě a je všeobecně srozumitelně napsané,“ řekla Wankaová deníku Passauer Neue Presse. Podtrhuje přitom význam kritických poznámek, od nichž si slibuje, že pomohou širokému publiku Hitlerovy vývody zařadit do vědecky podložených souvislostí. „Je dobře, že nezůstanou nevyvrácené," dodává ministryně. „Kniha je veřejně dostupná. Školáci tedy budou mít otázky a je dobře, že na ně při vyučování dostanou odpověď,“ vysvětluje Wankaová, která ve vládě zastupuje Křesťanskodemokratickou unii (CDU).
Její stranický kolega, poslanec Sven Volmering, práci s komentovaným Mein Kampfem chápe jako kritické vypořádání se s historickými prameny, které beztak tvoří významnou součást dějepisu. „Je to nezbytné k podchycení a demaskování nacistické ideologie, která opovrhuje lidmi,“ míní Volmering s tím, že tak pamflet zároveň i přestane obestírat efekt zakázaného ovoce.
V Česku šel Hitler na dračku jako housky
Od roku 1946 měl práva na knihu nacistického diktátora svobodný stát Bavorsko, který bránil vydávání dotisků. Po uplynutí 70leté lhůty ovšem autorská práva na obskurní titul skončila a v půlce ledna jej v okomentované podobě nazvané „Hitler, Mein Kampf. Kritické vydání“ uvede na trh již zmíněná instituce IfZ. Dva svazky čítající bezmála 2000 stran budou obsahovat zhruba 3500 odborných komentářů.
V České republice jej nehledě na Bavory v roce 2000 vydal Michal Zítko. Než mu to soud zakázal, prodal 90 tisíc kusů, přičemž zbývajících 10 tisíc mu sebrala policie.
Nejvyšší soud Zítkovi dokonce zrušil podmínku s tím, že sice spáchal trestný čin, ale nesměřoval k propagaci nacistických myšlenek. V roce 2010 se na Hitlerovi pokusilo vydělat Nakladatelství KMas, s. r. o., ale po žalobě bavorského státu muselo stáhnout knihu z prodeje a zničit ji.
Anketa
Měl by se Mein Kampf stát povinnou součástí výuky (i) na českých školách?
A TADY si přečtěte 7 nařízení EU, která milujeme.