Minulý týden zatkli v kalifornském Fullertonu chlápka, co si díky zeměpisným metadatům, která jsou automaticky přiřazována k fotkám pořízeným chytrými telefony, vyhledával mladé vysokoškolské studentky.
V době vyučovacích hodin se jim pak vloupával do jejich podnájmů a odnášel si s sebou jejich spodní prádlo.
Od letošního října má na svědomí 6 prokázaných vloupání a celkem 24 poškozených vysokoškolaček. Holky totiž bydlí v Americe stejně jako u nás v rámci jednoho podnájmu ve více lidech, tady to průměrně vychází na čtyři.
Jak to Galvan dělal? Poměrně jednoduše. Nejdřív si našel na internetu nějakou dívku a prohrabal se jí fotkami, které postovala „veřejně“. U některých z nich pak našel také zeměpisné souřadnice, protože různé přístroje včetně telefonů už mají automaticky nastavenu funkci tzv. geotaggingu. Není jasné, kolik profilů musel prohledat, než přišel na ty, kde podle fotek se souřadnicemi mohl podle mapy vydedukovat současné bydliště dané dívky. Ale je jasné, že nejméně u šesti adres se mu to podařilo.
Byl zatčen po tříhodinové honičce minulý týden ve čtvrtek a teď čeká ve vazbě na soud za vloupání, krádeže a nedovolené sledovábní cizích osob a majetku. Kolik dostane, je nakonec celkem jedno, hlavní je, jak se něčemu takovému bránit. Přitom je to velmi jednoduché.
V telefonu si vypněte nastavené služby geotaggingu – jděte do Nastavení (Settings) -> Lokační služby (Location services) a tady už budete mít podle operačního systému různé možnosti vypnutí geotaggingu, tedy přiřazování zeměpisných metadat k fotce.
To samé můžete udělat s již otagovanou fotkou v počítači, viz otisk obrazovky ze systému Windows.
A nakonec se ještě podívejte, k čemu naopak bohulibému a užitečnému může geotaggong sloužit – například k sestavování krásných ‚tepelných‘ map 12 nejfotografovanějších míst světa.