Přední švýcarský deník Tages Anzeiger věnuje ve svém dnešním vydání komunistovi Miloslavu Ransdorfovi obsáhlý článek. V komentáři nazvaném „Muž s dlouhým seznamem hříchů“ se dopisovatel listu pozastavuje nad Ransdorfovou soudností, jestliže dotyčný europoslanec předpokládal, že může „jen tak nakráčet se třemi Slováky do centrály Kantonalbanky a odnést si odtamtud 350 milionů eur“. Politikovu naivitu obnažuje i ironické líčení momentu v bance, kdy datum narození na Ransdorfem předloženém dokladu „ke vší smůle“ nesedělo s daty předmětného účtu.
List se také vypořádává s Ransdorfovou obhajobou, kterou označuje za absurdní. Autor článku poukazuje především na to, že český europoslanec ani nebyl schopen objasnit, jakou roli v případu sehráli tři Slováci, v jejichž doprovodu do banky přišel.
Spojené nádoby Ransdorf, Zeman a Klaus
Z líčení dalších souvislostí už švýcarští čtenáři musejí nutně nabýt dojmu, že celá Česká republika je jedno velké panoptikum. Dopisovatel cituje vyjádření prezidenta Zemana, podle něhož Ransdorf opět naletěl (Švýcaři ovšem přiléhavě píší „podváděl“). Prognostický ústav, kde Ransdorf spolu se Zemanem a Klausem působil, přibližuje švýcarským čtenářům jako komunistickou chráněnou dílnu, v níž si jediná vládnoucí strana vydržovala chytré mozky, jejichž závěry ovšem úzkostlivě tajila.
Článek shrnuje i osudy tří mužů z prognostického ústavu po revoluci, přičemž Václava Klause zmiňuje jako strůjce „nanejvýš sporné“ kuponové privatizace. Záhadou je autorovi i přetrvávání zkostnatělé komunistické strany, která si udržela voliče přesto, že se nepřejmenovala ani nezreformovala. „Čeští komunisté jsou s 15 procenty třetí nejsilnější stranou, i když se nikdy neomluvili za diktaturu jedné strany, pronásledování oponentů ani za brutální potlačení Pražského jara,“ píše list. „Kádři se uvolili jen k jedinému kompromisu, když srp a kladivo na štítu svého šedivého sídla nahradili červenými třešničkami“.
Šachy s Ransdorfem
Výkopem do europarlamentu se komunisté podle švýcarského komentáře potížisty Ransdorfa pokusili zjevně zbavit. A jak dodává, po švýcarské aféře mají jedinečnou příležitost zbavit se ho nadobro. „Pokud to neudělají, bude to znamenat, že má v komunistické straně buď hodně kamarádů, anebo toho ví příliš mnoho o jejich minulosti,“ uzavírá lakonicky Tages Anzeiger.
A TADY si přečtěte, proč je jedno, jestli Ransdorf kradl, nebo ne.