fb pixel
Vyhledávání

12 sexy taxikářů: newyorští drožkaři vydali kalendář na 2016

Každoročně se touhle dobou po celém světě vydávají různé prestižní kalendáře. Jen v New Yorku je jich snad až několik desítek a z nich nejznámější je ten znázorňující v přitažlivém světle místní hrdiny – hasiče.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 25.11.2015, 08:50

Phil Kirkman je kreativec (ať už to znamená cokoli) a Shannon Mc Laughlinová je jeho přítelkyně (ať už to znamená cokoli) a hlavně fotografka. Oba žijí v New Yorku a společně dostali před dvěma lety nápad nafotit místní taxikáře podobně, jako se každoročně fotí hasiči na charitativní kalendář. Protože stejně jako hasiči jsou i newyorští drožkaři ‚hrdinové všedního dne‘.

První kalendář pro rok 2014 byl ještě celkem umírněný.


Loni, kdy prodej kalendářů přinesl přes 40 tisíc dolarů, a zejména pak tenhle rok, už ale šli taxikáři do daleko odvážnějších póz.

1. Leden – řidič jménem Cliff

Výtěžek z prodeje jde na místní zařízení University Settlement, které už téměř 130 let poskytuje přístřeší, stravu a základní vzdělání uprchlíkům. Každoročně jím projde na třicet tisíc lidí.

2. Únor – St. Jean

V New Yorku je něco přes 50 tisíc taxikářů. V průměru pracují 9 a půl hodiny denně, přičemž najezdí téměř 300 kilometrů a svezou 30 zákazníků.

3. Březen – Emmanuel

Nejvíce se jezdí na jaře, nejméně v létě.

4. Duben – Golam

Asi jedno procento taxikářů jsou ženy.

5. Květen – Dan

Taxikářský byznys je už do svých začátků regulován přímo městem. Licencovaný taxikář musí mít tzv. medailon, který ještě ve třicátých letech stával 10 dolarů, dnes se jeho hodnota šplhá do několik stovek tisíců dolarů.

6. Červen – William

Nejvíce medailony podražily mezi lety 2004 až 2014, z cca 280 tisíc na 950 tisíc dolarů. Za jeden! Tehdy už jich byla většina v držení velkých taxikářských společností, které je ‚pronajímají‘ svým řidičům.

7. Červenec – Gary

Vtip je v tom, že jak jejich cena roste, mohou být tyto medailony dávány do zástavy na další finanční půjčky a úvěry, čímž umožňují mimo jiné i plynulou obnovu vozového parku – město totiž schvaluje pro provoz jen některé značky a jejich modely.

8. Srpen – Milena

Kartami, resp. medailony, loni velmi bouřlivě zamíchaly služby jako Uber a Lyft, nabízející levnější spolujízdu – ceny taxikářských licencí ve formě medailonů šly rapidně dolů, což se odráží také na platební schopnosti a hodnotě taxikářských společností.

9. Září – Dave

A momentálně je to také velké debatní až soudní téma mezi stávajícím starostou De Blasiem, který straní klasickým taxikářům (protože je prý jimi podplacen), a lidmi, kteří volají po uvolnění trhu (ale zároveň jsou to údajně velcí investoři do již zmiňovaných služeb Uber a Lyft).

10. Říjen – Patrick

I sami taxikáři jsou touto mediální a právní bitvou zasaženi a někteří z nich kvůli poklesu výdělků přecházejí pod již zmíněné služby spolujízd.

11. Listopad – Hassan

V průměru si dnes newyorský taxikář vydělá kolem 30 tisíc dolarů ročně, závisí to ovšem na tom, v jak ‚bohatých čtvrtích‘ jezdí – může si přijít klidně až na 40 tisíc, ale třeba taky jenom na pětadvacet.

12. Prosinec – Joe

I ten nejnižší roční výdělek taxikáře v New Yorku je sice v přepočtu přes padesát tisíc korun měsíčně, jenže náklady na život jsou v tomhle megaměstě cca třikrát vyšší než v Praze, tak si to spočtěte...

A ještě tu pro vás máme 3 způsoby, jak v Praze (ne)chytnout taxík.

Podobné články

Doporučujeme

Další články