fb pixel
Vyhledávání

8 x Velký bratr tě sleduje!​

Stát o nás chce vědět pořád víc a víc. Kde to skončí?!

Ivan Brezina
Ivan Brezina 17.9.2015, 10:00

Do konce října příštího roku budou na mýtných branách českých dálnic instalovány kamery, které budou měřit rychlost - jak moc šlapete na plyn. Napsala to iDnes. „Stát bude u každého auta vědět, jestli na dálnici v jednom úseku mezi mýtnými branami v průměru nepřekročilo povolenou rychlost. Pokud ano, přijde řidiči automaticky pokuta nebo s ním bude zahájeno správní řízení.“

Děje se tedy přesně to, před čím v různých obměnách varujeme už řadu let. Stát si nás preventivně natáčí, dokumentuje a prověřuje, ačkoli jsme neudělali nic nezákonného. Dělá to čistě preventivně – aby na nás něco měl, „kdyby něco“. Připomíná nám to následující situace:

1. Dechová kontrola

Zastaví vás policajti a dají vám dýchnout. Ne protože jste někoho nabourali, někomu vyhrožovali nebo aspoň s autem šněrovali ze strany na stranu. Nejste z ničeho podezřelý, ale stát vás přesto chce “kontrolovat”. Proboha proč?

2. Bonzácké mobily

Jdete po ulici se zapnutým mobilem a možná netušíte, že operátor podrobně zaznamenává jeho aktivitu i pohyb. Policie si pak může vyžádat takzvané provozní a lokalizační údaje. Tedy informace, kudy jste přesně šli, na jaká čísla jste volali a esemeskovali a kam jste se připojovali na web.

3. Všudypřítomné kamery

“Bezpečnostní” kamerové systémy jsou už dnes skoro všude. U východů z metra, na nádraží, na letištích i na většině ulic velkých měst se čtyřiadvacet hodin denně zaznamenává kompletní dění. Záznam se archivuje a váš pohyb se tam dá zpětně dohledat.

4. Kontrola totožnosti

Každý policajt vás může zastavit a chtít po vás občanku. Jeho žádost je podle zákona omezena přesně danými důvody perlustrace, ale policajti si s tím hlavu nelámou. Když jim občanku nedáte, zkroutí vám ruce, nasadí pouta a odvlečou vás na strážnici. Viz třeba nedávný případ novináře Ludvíka Hradilka, o kterém jsme psali ZDE.

5. Rodná čísla

Díky těmhle jedinečným kódům je o vás možné z různých databází shromáždit desítky důvěrných údajů. Odkud pocházíte, kolik vám je let, kdo je vaším příbuzným, jaký je váš zdravotní stav… Všechny tyhle údaje jsou teoreticky zneužitelné třeba k vydírání, únosu a rozprodání na orgány nebo pro povinné zvýšení zdravotního pojištění.

6. Šmírácký Facebook

Zuckerberg a jeho gorily o vás ví skoro všechno. S kým se přátelíte, co vás zajímá, jak často jste u počítače… Vaše posty si navíc může dohledat každý HR manažer. Divíte se, proč jste neuspěli u konkurzu? No třeba proto, že jste před třemi lety dali na profil vtip o Romech nebo se přiznali k opilosti.

7. Mezibankovní registr

Stačí včas nezaplatit splátku hypotéky nebo dlužit telefonnímu operátorovi a někde vás zapíšou coby nesolidního dlužníka. Nikdo vám pak už nedá půjčku a potáhne se to s vámi třeba i několik let. Dobře, to by snad ještě šlo chápat. Ale proč po nás úřady a instituce často požadují "potvrzení bezdlužnosti"? To je přece stejné, jako kdybyste museli prokazovat, že nejste zloděj nebo vrah!

8. Slídivý Google

Psalo se o vás někdy někde, třeba v novinách? Máte firmu? Diskutovali jste někde na webu? Ve všech těchto případech (a ve spoustě dalších) si vás někdo může vygúglit. Není to příliš objevné, ale člověka až překvapí, co všechno o něm americká firma ví. Pamatuje si třeba, na jaké stránky jste klikali, a cíleně vám díky tomu vnucuje reklamy. Zásadně proto neklikejte na sex dětí se zvířaty! Začnou vám chodit reklamy mateřských školek a prodejen potřeb pro čtyřnohé mazlíčky.

Horší než Orwell

Každá z těch sedmi věcí sama o sobě vypadá jako poměrně nevinná záležitost. Když se to ale dá všechno dohromady, úřady o nás vědí všechno. Prostě VŠECHNO! V roce 1949 George Orwell ve slavném románu 1984 předpověděl šmírování občanů totalitní Oceánie televizními obrazovkami, které jim nahlížely do bytů. Přenášely obraz i opačným směrem. To, v čem dnes žijeme, je ale mnohem horší.

Preventivním zjišťováním rychlosti aut na dálnicích to zatím graduje. Tady je pár nápadů, co by stát ještě měl zařídit:

Instalovat bezpečnostní kamery na WC ve vlacích. Je to přece v našem zájmu –nikdy nevíme, jestli si tam nějaký terorista nesestavuje samopal.

Povinně očipovat občany čipem s GPS. Ztratíte se v lese a najdou vás.

Dát povinně na web daňová přiznání a soupisy majetku. Možná berňáku nepřiznáváte všechno a sousedi by vás prohřešek mohli „oznámit“.

Povinně zveřejnit sexuální orientaci. 4 % spoluobčanům se přece bude lépe hledat partner nebo partnerka a my 96% budeme chráněni před „zvrhlíky“.

Anketa

Vadí vám bezpečnostní kamery v ulicích?

Anketa se načítá...

Podobné články

Doporučujeme

Další články