fb pixel
Vyhledávání

Krasopis je vysoké umění a symfonie pro vaše oči!

Někteří z vás si možná ještě vybaví nekonečný boj s rozskřípaným perem a inkoustem. Tohle video vás ale rozhodně přesvědčí o tom, že krasopis by se měl okamžitě vrátit do škol!

Veronika Kratochvílová
Veronika Kratochvílová 15.9.2015, 19:50

Kaligrafie neboli umění krasopisu v sobě snoubí nejen funkční nápisy a ručně psané dopisy, ale i výtvarné umění, kde estetické ztvárnění samotného znaku mnohonásobně převyšuje jeho obsahovou hodnotu. Nezáleží zkrátka na tom, jak moc čitelný text napíšete, nýbrž jak bude lahodit vašemu oku.

Mezi nejrozšířenější a nejznámější druh kaligrafie patří japonský krasopis, Šodó.

Kořeny japonské kaligrafie sahají do Číny a úzce souvisejí se vznikem znakového písma, které je v japonštině známé jako „Kandži“. Znakové písmo vzniklo přibližně před 3500 lety z náboženských důvodů a nesloužilo ke komunikaci mezi lidmi, nýbrž pro komunikaci s bohy.

Narozdíl od typografie je pro kaligrafické znaky zásadní autorská improvizace. Znaky jsou tudíž proměnlivé a spontánní, což je také důvod, proč se kaligrafií i v současné době zabývá značné množství umělců.

Mezi významné kaligrafy současnosti patří například Anne Robin ze San Francisca. Za svatební oznámení, pozvánky nebo vizitky z její ruky jsou lidé ochotni zaplatit majlant!

A tady máte ukázky sice ne tak umělecky vyvedených, ale zcela originálních rukopisů 18 slavných osobností: od Hitlera přes Einsteina až po Jacka Rozparovače.

Podobné články

Doporučujeme

Další články