fb pixel
Vyhledávání

21 notorických prohřešků, za které by se mělo trestat veřejným výpraskem holí

Tělesné tresty byly kdysi zrušeny také z toho důvodu, že se jich často zneužívalo. Dnes ale mnozí zneužívají naopak jejich uzákoněnou absenci. Přitom pár dobře mířených ran ve správnou dobu na správném místě by nám všem slušným občanům ušetřilo spoustu prudy i peněz.

Radek Kovanda
Radek Kovanda 19.4.2018, 08:50

V Evropě sice přichází zrušení tělesných trestů již koncem 18. století s nástupem osvícenství, ale v někdejších koloniích se tento zvyk drží dodnes. Přitom už dnes nejde o žádné zaostalé země. Zářným příkladem je Indie, která představuje jednu z nejvyspělejších demokracií světa. Opravdu – třeba podíl žen v ‚zemských‘ parlamentech i v tom federálním je bez jakýchkoli kvót přirozeně vysoký a stále roste; nikdo vás v této zemi nebude pronásledovat za náboženské přesvědčení ani politické názory; a když v některém ze států zvítězí komunisti, nenastává genocida oponentů, ba vůbec žádný útlak, jen se na mnoha místech objeví rudé vlajkoslávy a fotky Marxe, Engelse, Lenina a Julia Fučíka (stát Kérala).

Měsíční náklady na jednoho vězně jsou v Česku přes 28 tisíc korun, ale v průměru vězni splatí jen dvacetinu. Navíc trest přichází až po dlouhé době – od zadržení přes sdělení obvinění až po definitivní výrok o délce a formě trestu uplynou minimálně týdny, ale někdy celé roky, čímž se trest míjí svým hlavním účinkem – že má přijít rychle, aby měl pachatel ještě v čerstvé paměti, za co je trestán.

Ani policisté zde většinou nechodí ozbrojeni palnými zbraněmi – mají pouze dlouhé bambusové hole. A ty neváhají použít, když si to situace žádá:

Stojíte na kole v křižovatce a překážíte provozu? Jeden dva lískance přes záda – a hned se ve vás vzedme síla šlápnout pořádně do pedálů.

Natočíte někomu v baru podměrečné pivo, a když se dotyčný ozve, vysmějete se mu, že upil a chce podvádět? Stačí pár ran – a ochotně uznáte svůj omyl a pivo dolijete.

Ztratí se hostovi ve vašem hotelu ze zamčeného pokoje cennosti? Nakládačka přímo na recepci jak před vašimi hosty, tak před podřízenými – a vy si najednou ‚vzpomenete‘ a přinesete hostovi jeho ‚ztracenou‘ peněženku.

Všechny tyto situace jsme při našich návštěvách Indie zažili – přeneseně řečeno – ‚na vlastní kůži‘!

A je proto logické, že nás napadlo, jak by se toho dalo využít u nás. Trest má být pro pachatele rychlý, bolestivý a ostudný – a to vše rány bambusovou rákoskou bez zdlouhavých soudů a hlavně na veřejnosti všem na očích splňují. Navíc to bude ponaučení nejen pro trestaného, ale i pro přihlížející.

Kdo a za co by tedy měl být na místě ztrestán bambusovou rákoskou:

1. Cyklisté jezdící po stezkách pro pěší, promenádách, po trávě v parcích a pěšinkách určených turistům, které rozrývají svými drapáky, aniž by si v hustém porostu mohli vůbec cestu přírodou vychutnat.

„Vás snad ve škole neučili, že se zdraví pravicí?“

2. Hostinští čepující svým hostům podměrečná piva a odmítající je po upozornění doplnit na míru

3. Lidé ‚nenápadně‘ předbíhající ve frontě u výčepu / baru

4. Lidé přichycení při jízdě na černo

5. Ženy zvedající na veřejnosti hlas na své muže a naopak

6. Lidé stojící na eskalátorech vlevo a ti, kteří se při výstupu z eskalátorů zastaví na místě a rozhlížejí se

7. Lyžaři, snowboardisti a podobní ‚sportovci‘ rozvalení někde těsně pod ‚hupem‘ nebo ve zúženém místě

8. Lidé okupující bankomat, kde nejprve zadávají různé částky a poté zkoušejí různé karty – většinou nakonec bezvýsledně

9. Lidé loudající se úzkými ulicemi, průchody a vůbec stísněnými místy v nejširších možných vícestupech

10. Chodci vychutnávající si řidiče svou pomalou chůzí po přechodu

11. Řidiči pomalu se rozjíždějící na semaforech

12. Lidé, kteří hlasitě telefonují v dopravních prostředcích

13. Vybržďovači a podobní ‚vychovávači‘ ostatních účastníků silničního provozu

14. Lidé, kteří pomalu a pečlivě pokládají na pokladní pás položku za položkou, pak musí odběhnout do sekce ovoce a zeleniny, protože si zapomněli zvážit banán, poté dlouho hledají peněženku a v ní co nejvíce drobných, aby se jich ‚zbavili‘, a nakonec si pomalu a pečlivě skládají pořízené zboží do několika tašek

15. Kuřáci elektronických cigaret na místech, kde je kouření zakázáno

16. Projektanti hnusných humpoláckých staveb a spolu s nimi schvalovatelé takovýchto hnusných humpoláckých staveb

17. Audiozmrdi v MHD se sluchátky na uších s hlasitostí zesílenou do té míry, že se ze sluchátek stávají reproduktory

18. Lidé vyhazující směsný domovní odpad do odpadkových košů na ulici místo do popelnic u domu a spolu s nimi lidé odmítající pochopit význam slov „sklo“, „plasty“ a „papír“

19. Lidé cestující v dopravních prostředcích s batohem na zádech, případně objemnou kabelkou přes rameno. (A pokud se trest nezdaří provést hned na místě, protože se ruka zákona nedostane k pachateli kvůli natěsnanosti prostoru ostatními cestujícími, provede se hned, jak dotyčný nahlásí krádež peněženky či jiných cenností z takto neohleduplně nošeného zavazadla)

20. Lidé považující jakýkoli veřejný prostor za skládku (pozn. zde by se už možná namísto bambusové hole hodila jateční pistole na prasata, poněvadž „svůj k svému“)

21. Autoři hloupých článků – ne ovšem za názory, které v nich zastávají, nýbrž za nesprávná či neověřená fakta, která v nich uvádějí

Anketa

Jste pro zavedení veřejných tělesných trestů?

Anketa se načítá...

Bambusky ani jiné trestající zbraně by ovšem neměly patřit do rukou jen tak někomu, protože jinak to dopadne jako v téhle staré známé scéně:

Možná si teď říkáte, že zrovna Indie není úplně ten nejideálnější příklad hodný následování. A co takový bohatý a vyspělý Singapur, kde jsou tělesné tresty běžné a platí i pro cizince?

Podobné články

Doporučujeme

Další články